Akce školní družiny

Školní rok 2016-2017

Sportovní den a módní přehlídka

M.Pokorná 13.6.2017

Co vymyslet na den dětí? Trochu sportu neuškodí. Připravili jsme proto lehké sportování na dětském hřišti. Hod míčkem na cíl, točení s kruhy hola hop, slalom s míčkem a žonglování bylo dostačující. Děti se též předháněly, kdo z nich bude mít co nejvíce namalovaných značek na svém těle za splněnou soutěž. Na závěr nějakou tu odměnu a hurá do družiny. Počasí nám přálo a odpoledne se vydařilo.

V oddělení 4 jsme se načančaly a předváděly se v našich nejhezčích oblečcích. Na molu se předvedly svatební šaty, sportovní oblečky, něco do tanečních, ale i na břišní tance. Ani jsme netušily, co v nás je. Moderovala naše praktikantka Karolína a našla si pomocnici Lidušku. Ještě jsme si zazpívaly a nakonec zatančily.

TURNAJ VE VYBÍJENÉ

M.Pokorná 17.5.2017

Rok s rokem se sešel a naše školní družina ,, Pampeliška“, ZŠ Lerchova Sušice pořádala turnaj ve vybíjené. Proti sobě nastoupila dvě družstva, složená z žáků první až páté třídy. Celkem se zúčastnilo 18 hráčů, i jejich rodiče a prarodiče přišli fandit.
Hráči již měli rozlišovací dresy na sobě, jen chybělo určit stranu hřiště. Losovalo se – oranžoví levá, zelení pravá strana, rozhodit míč a už se hraje. V tělocvičně panovalo napětí, fandilo se a celkově byla dobrá nálada. Hráči se snažili ze všech sil, aby právě jejich tým vyhrál. To byla rychlovka, to bylo napětí. Oranžoví zvítězili. Ale ani zeleným nevadilo druhé místo, vždyť odměnou pro všechny za super hru byly zlaté a stříbrné medaile, diplomy, náramky, bonbóny, lízátka, čokoládičky a sušenky.
Celá akce byla příjemným zpestřením nejen pro děti, ale i pro rodiče, kteří usilovně fandili . Děkujeme za hezké odpoledne. Sportu zdar!
Spokojení rodiče a děti


foto foto

Pohádková noc v Lerchohrádku 2017

Hradní paní z modrého Lerchohradu 5.4.2017

" Chodby i zdi Lerchohradu
uvítaly hostí řadu
a nedočkavé princezny a princátka
hádaly , jaká se bude číst pohádka ... " :)

V noci z pátku 31.3. na sobotu 1.4.2017 se připojily k 17. ročníku celosvětového nočního čtení dětem , které pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR, i hradní družiny z modrého Lerchohradu . Ve čtyřech vyzdobených komnatách se večer sešlo 86 malých princů, králů či princezen, kterým přišlo předčítat mnoho významných hostů z města Sušice i Lerchovy školy , za což jim patří veliký dík. O skvělou atmosféru a zábavné čtení se tak během večera postarali: paní místostarostka, ředitel školy, paní zástupkyně, hlavní vychovatelka, redaktor SN, třídní i netřídní učitelky dětí. Také duch Kidd , který té noci poletoval kolem a zaklel všechny nocležníky v království do pohádky O princezně na hrášku. Všichni pak s vervou sobě vlastní plnili záludné úkoly ( zdobení dřevěných korunek, malba na textilní vaky, lovení hrášků, taneční rozcvičky či tvorba vlastních komiksů ) , které zakončila svatební královská hostina , na kterou připravily pohoštění kuchařinky - maminky malých nocležníků . Všechny získaly za úžasné delikatesy Řád zlaté vařečky , ale přesto jim hradní paní ještě jednou děkují. Po převeliké hostině čekaly na princátka spacáky , do kterých všichni nocležníci zalezli , jen co překonali tajemnou noční stezku hradními chodbami. A pak už se opět jen četlo a četlo až do usnutí… V sobotu ráno se děti ještě po snídani sešly pod stromem Andersenovníkem a poté začala honba za ztraceným pokladem. Poklad v podobě Pamětních knížek či listů s fotografií z NSA , pohlednic NSA 2017 se Čtyřlístkem, dárkových letáčků audiotéky a sladkostí děti se zájmem studovaly. Když si pro ně rodiče dopoledne přišli, měly za sebou z Andersenovské noci plno krásných dobrodružných zážitků, o kterých si mohou vyprávět a budou na ně rády vzpomínat , stejně jako my.
Za profesní, materiální ,kulinářskou či finanční podporu a výbornou spolupráci děkujeme Městu Sušice, ZŠ Sušice Lerchova, Edu Lískovcovi a firmám Foto Fišer, Matypo, Cupeko a řezbářství Tittl.


Zvětšit

Otvírání studánky

M.Pokorná 5.4.2017

Jaro, jaro, jaro už je tu… A hurá otvírat studánku. Již několik let otvíráme studánku zlatým klíčem a čistíme vodu od větví a bahna, aby naše duše byla čistá a voda křišťálová. Letos po cestě okolo studánky tekly potůčky, chvíli jsme si s vodou pohrály a potom jsme ji vyčistily. Popovídaly jsme si o jaru, jak se příroda probouzí po dlouhé zimě, stromy, keře a jarní kvítí začíná kvést a vonět. Zahrály jsme si na barevné kytičky, co otvírají květy ke sluníčku a huráááá do školy. Opět to odpoledne uteklo jako ta voda.


Morana

M.Pokorná 28.3.2017

Paní zima
,,Smrti,smrti ukrutná, kyselico nechutná, kyselicu sníme a smrt utopíme‘‘.

Královnu zimy Moranu jsme utopili, abychom přivítali jaro. Každý rok ji s naší družinou Pampeliška, ZŠ Lerchova, vytváříme z přírodního materiálu a ozdobíme barevným krepovým papírem. Okolo krku má mít hlemýždí ulity a vyfouklá vajíčka, ale my používáme kaštany nebo barevný motouz. Chodíme s Moranou k řece, povíme si o tradicích, předneseme báseň o jaru a potom Moranu vhodíme do vody a ukamenujeme, aby zima od nás odešla. Letos jsme vyrazili 20.března. Děti se těšily, jak ji vhodí do vody a budou pozorovat její vzdalování. Už nebude škodit. Zbavíme se všech neduhů a nemocí, lidé na sebe budou hodní. Morana odplavala a druhý den nám svítilo sluníčko.

foto foto

Drátěné odpoledne

M.Pokorná 13.3.2017

Tak jsme se opět sešli u paní vychovatelky Mirky Pokorné ve školní družině Pampeliška v Lerchově škole . Účast maminek, babiček, dětiček byla hojná . Přišel na rukodělné odpoledne i tatínek. A co nás čekalo? Svícny z drátků. Dráty na kostru už jsme měli naštípané a tak jen stačilo pustit se do práce. Když se koukáme na postup, zdá se to snadné, ale vezmeme-li drát do ruky, je to makačka. Drát než se zahřeje v prstech je nepoddajný a tvrdý. Začátek omotávání nožičky svícnu je opravdu těžký, ale postupujeme-li dále, výtvor se tvaruje a pletení je snažší . Naší zručnost a trpělivost podpořila paní vychovatelka a výsledek byl fantastický. Všichni jsme byli nadšení a spokojení, můžeme vřele doporučit všem, přiště se opět zučastnit. Je úžasné, že i v tak uspěchané době je možné mít tak pěkný zážitek s dětmi.


foto foto

Masopustní průvod od „Lerchovky“

H.Tesařová-Pojarová 27.2.2017

V pátek 24.2.2017 se venku „honili všichni čerti“, ale ani to neodradilo přes 90 skotačících masopustních maškar ze ŠD Pampeliška sušické Lerchovy školy od plánovaného průvodu městem. Za hlasitého výskání, zpěvu a řinčení chrastidel , dřívek a tamburín se všichni vydali od modré školy přes náměstí až k Rendlům do pekařství pro sladké koblížky. Cestou se zastavovali na různých místech a pro obveselení kolemjdoucích zpívali lidové a masopustní písničky. Po návratu do „Lerchovky“ si zařádili ještě před vchodem a poslední písničku si zapěli v hale školy, kde už byli hlavním jejich obecenstvem čekající rodičové a vedení školy. Masopustní rejdění dopadlo skvěle a nám nezbývá než poděkovat všem za spolupráci.


Pololetí v družině

M.Pokorná 1.2.2017

Už jsme se těšily na pondělí 30.1.2017, protože jsme měly s paní vychovatelkou naplánované vyhodnocení naší činnosti a párty. Naše parta je perfektní, proto jsme všichni dostali pochvaly a hlavně odměnu za naši práci. Tančily jsme, smály se, mlsaly a na konec našeho párty jsme si připily dětským perlivým vínem. Odpoledne jsme si pěkně užily. Děti ŠD IV.

Pololetí v družině

Vánoční jarmark

M.Pokorná 15.12.2016

Už se zase blíží vánoce a u nás ve škole, Lerchova Sušice, je opět den otevřených dveří, 14.12.2016, a s ním i tradiční vánoční jarmark, který organizují vychovatelky ŠD Pampeliška spolu s dětmi keramického kroužku. Stoly se prohýbaly pod vahou keramických výrobků. Svícny, podnosy, zvonečky, velké přírodní svíce, andělíčky a jiné vánoční drobnosti děti z keramického kroužku se svými vychovatelkami připravily. Několik vánočních kousků též připravily děti navštěvující keramický kroužek v komunitním centru. Kolemjdoucí nasávali vánoční atmosféru, zaposlouchali se do vánočních koled a samozřejmě zakoupili výrobky, kterými si udělali radost v čas vánoční.
Všem moc děkujeme.


Nebe peklo ráj

H.Tesařová-Pojarová 30.11.2016

První prosincový podvečer se již potřetí sešlo přes 100 malých nedočkavých poutníků ze školní družiny se svými rodiči před nebeskými branami sušické modré Lerchovky, aby nebojácně prošli strašidelnou cestičkou z nebíčka až do peklíčka. A jelikož už bylo celkem šero, vybavili se na to i lucerničkami…a co všechno viděli a zažili ?? „U Štěpánky, Helenky ukázali náramky, ti andílci z obláčku dali jim po koláčku. U hlučného Hejkálka trápila je skládanka, potom šli za bludičkou mezi stromy cestičkou. V kostnici u kostlivce táhli kosti z rakvice, černým paní -kýho výra-vyplašili netopýra. U vodníků v rybníčku nechtěli dát dušičku, tak motali rybičku. Za duchem se ohlédli, hned potom se rozběhli a hledali cestičku mezi světly k peklíčku.V pekle čertice a špína-Rendulína, Vendulína-všem tam bylo spolu prima. Zazpívali písničku, dostali po balíčku. Do ráje pak matičky napekli i buchtičky.“
Velké poděkování patří:
ZŠ Lerchova za poskytnuté zázemí, teploučký čaj…
dětem z Dívčího klubu SVČ za energická a šikovná „strašidýlka“
maminkám za dobroty do ráje
Edu Lískovcovi za krásné fotografie v neproniknutelném šeru
firmě Cupeko za nebeské koláčky všech druhů
všem zúčastněným za hladký průběh a dobrou náladu i ve větrném počasí
!!! Děkujeme a těšíme se na příště !!!!
Andílci a čertíci z Lerchovky
foto

Strašeníčko ve školní družině

H.Tesařová - Pojarová 3.11.2016

Pořádné strašidelné řádění si užily děti ve školní družině Pampeliška naší „modré“ školy v Sušici, neboť mohly strašit celý první listopadový týden. Kostlivci , černé nevěsty, ježibaby či duchové byli k vidění na chodbách, v jídelně i šatnách ZŠ Lerchovy, ale největší hemžení bylo v družinových odděleních, kde během týdne probíhalo strašidelné rejdění s tancem, pohoštěním i soutěžením. Výzdobu družin zvládly děti již v říjnu, takže dýňáčci, netopýři, pavouci či jiná strašidelná stvoření z různých materiálů mohla přihlížet ze skříní, oken i parapetů na hojné pohoštění, které se kupilo na prostřených stolech. Bábovky, tyčky, brambůrky či zákusky přišli k chuti a někde se dokonce chystalo i grilování…při tanci a soutěžení přece pořádně vyhládne a duchové mají žaludky přímo bezedné ?. Hokej s dýní, tanec s koštětem, kaštanová trefa, lovení červíků, pavučinové puzzle, závody pavouků či neposedné ocásky daly všem soutěžícím opravdu zabrat, ale nikoho po celou dobu neopustila dobrá nálada, takže se všichni strašidláci už teď těší na další rok…a my s nimi ! ( Strašidelné fotografie jsou přičarovány do fotogalerie školy. )
ČARODĚJKY Z LERCHOVKY – Mirka, Helča, Venda, Renča, Štěpánka

foto foto

Papírové věnce

M.Pokorná 3.11.2016

Již se stává tradicí, že se ve školní družině Pampeliška, ZŠ Lerchova schází děti, rodiče a prarodiče s vychovatelkou, aby se něco nového naučili a tak si osvojili techniky s různým netradičním materiálem. Říjnové odpoledne jsme se sešli, abychom upletli věnce a podkovy z ruliček papíru. Když jsme viděli hotové výrobky, které byly na ukázku, těšili jsme se, až začneme. Všichni jsme pozorovali pozorně pracovní postup, ale ukázalo se, že začátek pletení není vůbec lehký jak se zdá. Motali jsme to, ruličky se kroutily a my nevěděli, s kterou pracovat dřív.
Pěkně jsme se zapotili, ale jakou jsme měli radost, když už byl upletený kus věnce a podkovy. Začal se rýsovat tvar výrobku. Výsledek byl perfektní. Ta radost! Celé odpolední pletení proběhlo v poklidu. Nechybělo ani pohoštění. Paní vychovatelka připravila slatkůstky, my maminky jsme ještě něco napekly, nechybělo kafíčko a dobrý čaj. Samozřejmě moc času na jídlo nebylo, protože jsme měli plné ruce ruliček a nemohli jsme se od práce odtrhnout. Prožili jsme skvělé odpoledne a hlavně jsme se na chvíli zastavili po práci.
Ještě nás čeká vánoční posezení a po vánocích budeme opět pracovat, ale tentokrát s drátem. Moc se těšíme!
Spokojené maminky s dětmi a babičky

foto foto

Pirátská výprava za pokladem

H.Tesařová 17.9.2016

Ve středu 14.9.2016 si nejmladší žáčci ze tří družin sušické ZŠ Lerchovy vyzkoušeli, jaké je to se vznášet na vlnách podivna, když se vydali na pirátskou výpravu za pokladem. Od modré Lerchovky postupovali po modrých značkách a hledali úkoly, jejichž splnění je mělo posunout blíže k nalezení pokladu. Všichni se do jejich plnění pustili s velkou vervou, takže někteří se snažili vyplašit papouška střelbou , jiní to zvládli již pirátským pokřikem či písní , hledání mořských obyvatel v zelených hlubinách také nebylo velkým oříškem a jejich ztvárnění pomocí přírodnin teprve ne.. Největší a nejtěžší úkol byl, najít poklad . Nejprve to vypadalo, že se piráti vrátí domů s prázdnou, ale nakonec se karta štěsteny obrátila a všechny družiny své poklady našly. S jakou radostí je vidět na fotce! Ostatní obrázky z akcí ŠD Pampeliška je možné shlédnout ve fotogalerii na školním webu ZŠ Lerchova. Cestou zpět se piráti opět klouzali ve vlnách, tentokráte slunečních, a přitom stačili spořádat všechny dobroty z pokladu.
Na další dobrodružné řádění se těší …… pirátky Helča, Venda a Renča

Piráti Piráti
 

© WebDesign Mgr. Lenka Kopřivová. Designed by Free CSS Templates