Akce školní družiny

Školní rok 2022-2023

Lanový park

20.6.2023 M. Kulhánková

Překonávání překážek a pohyb v lanovém parku rozvíjí motoriku, soustředěnost, samostatnost, schopnost zapojování celého svalového aparátu, poznání sama...Máme velké štěstí, že jedno takové se nachází i v našem městě. Využili jsme možnost na vlastní kůži si vyzkoušet lanové překážky s profesionálním instruktorem a lezeckým vybavením. Na začátku zdolávání dvanácti překážek a dětské lezecké stěny panovaly mezi dětmi rozdílné pocity, ale po pár pokusech se obavy rozpustily a děti se s nadšením pouštěly do dalšího dobrodružství. Bylo to náročné odpoledne. Všechny děti byly unavené, ale zároveň nadšené. Slíbili jsme si, že to za rok opět zopakujeme.
foto
Další foto

Byli jsme u hasičů

15.6.2023 M. Kulhánková

Nedílnou součástí výchovně vzdělávací práce ve školní družině je upevňování vědomostí, dovedností a návyků žáků ve vztahu k ochraně a bezpečnosti zdraví a majetku. Proto se děti školní družiny vydaly na návštěvu hasičského záchranného sboru. Zde měly možnost seznámit se s moderní hasičskou technikou a potřebným vybavením, které se používá při záchraně životů a majetku lidí nejen při požárech, ale také u dopravních nehod, při povodních, vyprošťování lidí, zvířat,... Děti se dozvěděly, co všechno hasič musí umět, vyzkoušely si jeho oblečení včetně helmy a dýchacího přístroje. Poté si děti mohly prohlédnout vybavení vozidel. Všem zářila očka nadšením, když se mohly posadit za volant takového obra. Ovšem zlatým hřebem odpoledne byla zkouška hašení proudem vody – všechny děti uspěly na jedničku. Za poučné a zábavné odpoledne děkujeme a budeme se těšit příští rok na další akci u hasičů.
foto
Další foto


Off park lanové centrum

4.6.2023 V. Sulanová

Off park lanové centrum: sportovní odpoledne v lanovém parku si děti báječne užily

další foto

foto


Výroba korálů - KYRÁLků

22.5.2023 M. Kuthanová

Již podruhé jsme s dětmi z kroužku Ruční práce navštívili dílnu Aleny Kyrálové, která vyrábí ručně vinuté skleněné korálky a otavské perle, které kompletuje do originálních šperků. Děti se zde dozvěděly něco o historii výroby korálků na Šumavě a poté si vyzkoušely nad sklářským kahanem vyrobit svůj korálek pro štěstí. Za možnost strávit takto zajímavé odpoledne moc děkujeme a rádi si návštěvu někdy zopakujeme.
foto foto foto


Morana a otvírání studánek

30.3.2023 M.Pokorná

Říká se, že Morana, také Mařena je stará stařena - královna zimy. Abychom se se zimou rozloučili a nastoupila Vesna, královna jara, utopili jsme ji v řece. Tak prý už nebude škodit, zbavíme se všech neduhů a nemocí, naše tělo se očistí, lidé na sebe budou hodní. ,,Zlaté slunce v modrém nebi na náš svět se z výšky šklebí. Zlatý zub mu v puse září, jaro, vítej v kalendáři.“ Je třeba pročistit studánku, aby naše duše byla čistá. Okolo studánky děti zatančily a zazpívaly několik jarních písní. ,, Jaro, jaro, jaro už je tu….“, zpívá se v jedné písni,zahrály si několik her a protože čas tak letěl, hurá zpět do družiny.
foto


Družinové DOREMI

15.3.2023 H. Pojarová Tesařová

Před jarními prázdninami, které slibovaly spoustu zážitků, volného času a pěkného počasí nám bylo v družině všem do zpěvu. Tak proč toho nevyužít a neuspořádat pěveckou soutěž ? Odvážlivci soutěžili, ostatní se ujali role porotců. A hlavně, všichni se bavili.
Jak si malí zpěváci vedli můžete shlédnout ve fotogalerii.

foto


Masopustní průvod

23.2.2023 V. Sulanová, H. Sulánová

V úterý, den před Popeleční středou, kterou začíná doba postní, se skoro všechna oddělení naší školní družiny vydala na masopustní průvod. Asi 120 dětí spolu se svými vychovatelkami se převléklo do nejrůznějších masek a za hlasitého doprovodu různých chrastidel jsme se vydali napříč Sušicí k pekařství pana Rendla na koblížek. Na závěr naší výpravy jsme se zastavili v hale naší školy a tam jsme panu řediteli a paní zástupkyni bravurně předvedli náš masopustní pokřik. Tím jsme celou akci krásně zakončili, ale už teď přemýšlíme, za co půjdeme za rok?
foto


Malí loutkoherci z družiny

5.2.2023 H. Pojarová Tesařová

Na prosincové vánoční období pohádek jsme ve školní družině Pampeliška navázali a na celý leden jsme se stali designéry loutek, autory nových příběhů a v neposlední řadě přímo i loutkoherci. Všichni měli možnost si vytvořit nespočet loutek na špejli buď dle předlohy nebo podle své vlastní fantazie, vymyslet pohádkový příběh a zkusit si ho se svými loutkami i zahrát. Na první pohled to vypadá zcela jednoduše, ale věřím tomu, že mi všechny děti po vlastní zkušenosti dají za pravdu, že vymyslet poutavý příběh, zahrát ho a tím zaujmout náročné obecenstvo svých spolužáků, nic lehkého opravdu není. Nejčastějšími tématy byly různé variace Červené Karkulky, popletené pohádky s draky, princeznami a jejich zachránci, ale občas se objevil i příběh s Avatary či SpongeBobem. Všechny nás tato divadelní výzva obohatila a to nejen tím, že jsme si vyzkoušeli něco nového, ale i zkušeností s uznáním snahy a práce někoho jiného.
foto foto


Zimní klání - sněhulákování

26.1.2023 H. Pojarová Tesařová

Konečně se trávníky zasypaly sněhovou nadílkou a proto děti z družiny neváhaly a hned se pustily do stavby sněhuláků, aby zrovna ten jejich vyhrál v soutěži LEDOVÝ FEŠÁK. A že se jim dařilo! Školní hřiště má tedy nyní početné břichaté osazenstvo, které dělá společnost okolo poletujícím strakám a občas pobíhajícím kočkám. Doufejme, že tam dlouho vydrží a budou přihlížet, jak do školy i z ní proudí skupinky veselých školáků. Jak jinak? Před vysvědčením...

foto


Dráty, drátky, drátečky a bolavé prstíčky

4.1.2023 M.Pokorná

Po dvouleté coronavirové pauze jsme opět přijali pozvání paní vychovatelky Mirky Pokorné ,ŠD Lechova ,vyzkoušet si vlastní rukou přeměnit drátek ve výrobek. Setkání bylo věnováno výrobě drátěných vánočních zvonečků s korálky. Práce to není vůbec jednoduchá, ale při pohledu na ty naše výtvory, musím paní vychovatelce poděkovat, že s obětavostí jí vlastní s námi strávila pozdní odpoledne a přiměla naše ruce, aby vytvořily něco originálního. Každý zvoneček byl úplně jiný, krásný.
Myslím, že všechny zúčastněné děti, maminky, i tatínek se již teď, i přes ty bolavé prsty, těší na další odpolední posezení u drátů.
foto


Zimní dovádění

20.12.2022 M. Kulhánková

Konečně jsme se dočkali! Narozdíl od většiny řidičů mají děti sněhovou nadílku rády. Celé odpoledne netrpělivě čekaly až řeknu větu " Děti uklízíme hračky a půjdeme ven." Rychleji než obvykle si oblékly kombinézy, rukavice, čepice, popadly kluzáky a hurá na kopec. Po hodince dovádění byly děti promočené skoro až na kost, ale to jim vůbec nevadilo. Hlavně, že si první sníh opravdu užily. Po návratu do družiny jsme oblečení usušily, zmrzlé ručičky ohřály a budeme se těšit na další zimní radovánky.
foto


Myslíme i na zvířátka

15.12.2022 M.Kulhánková

Jako každý rok před vánoci, děti ze školní družiny přinesly zvířátkům a ptáčkům nadílku v podobě sušeného pečiva, mrkviček, jablíček, kaštanů, žaludů a dalších pamlsků. U nazdobeného stromečku si pak zazpívaly koledy. Promrzlí, s prázdnými batůžky a dobrým pocitem z dobrého skutku pak děti pospíchaly zpět do družiny do tepla.

foto


Kouzelná vánoční noc na Lerchohradu

14.12.2022 V. Sulanová

Když devátého prosince psalo se, v Lerchohrádku spalo se.
Každý ,kdo tajné heslo znal ten si s námi celý večer hrál.
Kostýmy byly takové: Andělky a vánoční skřítkové!
Když byla tma veliká, rozsvítili jsme světýlka. Posvítili na cestičku na sušickém náměstíčku.
Zazpívali si písničku, navštívili kavárničku. Do noci jsme si četli, dobroty od maminek jedli.
Poděkování patří lidičkám ,bez kterých by to nešlo :Vendulce Sládkové, Štěpánce Balvínové Žákové a Barče Rábové za pedagogický doprovod, Pájovi a Lence Horejšovým za kytarový koncert ,Janině a Tomovi Todorovů za skvělé občerstvení v kavárničce Madam Čokoláda .Dále pak FOTO FIŠER-Michale díky za tvou trpělivost!!!Rodičům za úžasné kostýmy pro děti a chutné dobroty na posilnění. Úžasnou kouzelnou noc prožilo 30 dětí naší školní družiny Pampeliška při ZŠ Lerchova a musím říci ,že to zvládly na jedničku s hvězdičkou.
A my vychovatelky Venda a Hanka přejeme všem krásné a požehnané Vánoce a těšíme se až osmého prosince 2023 bude se psát…
foto


Dušičkový rej

1.11.2022 M.Pokorná

V naší školní družině Pampeliška jsme měli dušičkový den. V tento den jsme měli připraveno mnoho soutěží, hodně tance a veselí. Děti si to užily.
foto foto foto foto

ŠD - indiánská výprava

7.10.2022 H.Pojarová-Tesařová

První měsíc v Lerchově škole zakončily děti z 2. a 3. oddělení ŠD dobrodružnou indiánskou výpravou za pokladem v čele s náčelnicemi Helčou a Míšou. Celé září se o indiánech dozvídaly zajímavosti, malovaly totemy, vyráběly čelenky či amulety, zkoušely indiánský způsob lovu. Až konečně v pátek 30.9. se všechny pomalovaly válečnými barvami a s indiánským pokřikem vyrazily do přírody hledat poklad. Než ho našly, splnily spoustu úkolů, které prověřily indiánskou zdatnost, hbitost, zručnost, paměť i pozornost. Poklad byl s radostí nalezen i rozdělen a vzápětí i snězen. Pak už jen zbývalo spěšně, ale přesto s dobrou náladou, docválat zpět do našeho modrého indiánského tábora.

foto foto


Družina v knihovně

M.Kulhánková 4.10.2022

Děti ze třetího oddělení školní družiny navštívily městskou knihovnu. Paní knihovnice Kamila si pro nás připravila barevné povídání a hry o podzimu. Zábavná hodinka utekla jako voda, ale to nám nevadilo, protože knihovnu budeme navštěvovat všechna oddělení pravidelně po celý školní rok. Už se těšíme na další programy.
foto

Školní rok 2021-2022

Turnaj ve vybíjené

M. Pokorná 26.6.2022

Turnaj ve vyvíjené v naší školní družině "Pampeliška" při zájmovém kroužku už se stal tradicí.
CELÝ TEXT
Turnaj ve vybíjené


Družina na exkurzi u hasičů

15.6.2022

V průběhu měsíců května a června se většina oddělení naší školní družiny zúčastnila exkurze u místních hasičů. Tu nám zajistil jejich velitel pan Miroslav Bucifal se svými kolegy. Při ní jsme se nejprve dozvěděli, co je vlastně náplní hasičů. Byli jsme překvapeni, kolik toho všeho bylo. Dále došlo na ukázku výstroje a výzbroje každého hasiče k jednotlivým druhům zásahů. A samozřejmě došlo i k prohlídce jejich zásahových vozidel včetně terénní čtyřkolky. A byla to zajímavá podívaná.
Sice jsme se nedočkali kýžené sirény, která by hasiče okamžitě odvolala a my mohli na vlastní oči vidět jejich bleskový odjezd na akci, ale to nám nevadilo. Odcházeli jsme odtud se spoustou nových poznatků a zážitků. Rozhodně už víme, že hasiči jen nehasí.

Družina u hasičů


ŠKOLNÍ družiny v OFF parku

15.6.2022 V. Sulanová

Během května a června si děti ze školních družin vyzkoušely své dovednosti a zdatnosti v lanovém parku v Sušici. Máme šikovné děti, jsou akční a mají zájem učit se novým věcem.

Družina v OFF parku


Pálení čarodějnic se školní družinou

3.5.2022 H.Sulánová

Pálení čarodějnic patřívalo a do dnešních dnů patří k velmi populárním lidovým zvykům. Ona magická filipojakubská noc (z 30. dubna na 1. května) se řadila mezi noci, kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdy jindy. Na ochranu před nimi se pálily ohně, postupem doby se z nich stalo „pálení čarodějnic“. Tolik k historii tohoto zvyku.
V naší školní družině máme lidové zvyky rádi a tak jsme si i tento s dětmi připomněli. Na hřišti za naší školou jsme se sešli v čarodějnických maskách natěšeni na různé hry a soutěže. Třeba: trefa míčem do pavoučí branky, slalom na koštěti, chůze mezi překážkami s okem na lžíci nebo skládání strašidelných puzzlí. Komu se to povedlo, vysloužil si bonbonovou odměnu.
Pak jsme si opekli buřtíky a na samotný závěr tohoto odpoledne došlo i na to očekávané spálení čarodějnice.
Odpoledne se vydařilo i díky super počasí a nám nezbývá než poděkovat. Dětem za to, že se zúčastnili a maminkám za přípravu hezkých a nápaditých masek pro své ratolesti.
Děkujeme a těšíme se na naše další akce. Pálení čarodějnic


Velikonoční jarmark

19.4.2022 V. Sulanová, M.Pokorná

Opět, po několika letech se v hale naší školy schází rodiče na společné třídní schůzky, ale nejen na ně. Děti z keramického kroužku naší školní družiny a střediska volného času pořádají tradiční velikonoční jarmark, na kterém je připraveno zboží, zářící všemi barvami. Rodiče, děti, ale i kolemjdoucí nakupují srdíčka z keramiky, velké zajíce a v březovém polínku, srdcové zápichy, misky s velikonoční výzdobou, zajíčky, slepičky, nákupní tašky a ještě mnoho jiných krásných věcí. Výrobky byly skvělé a rychle mizely ze stolů, to aby ozdobily bytečky našich kupujících. Moc děkujeme všem nakupujícím za finanční podporu.
Tradiční keramický jarmark


Morana a otvírání studánek

28.3.2022 M.Pokorná

Říká se, že Morana, také Mařena je stará stařena - královna zimy. Abychom se se zimou rozloučili a nastoupila Vesna, královna jara, s příchodem jara jsme ji utopili v řece. Tak prý už nebude škodit, zbavíme se všech neduhů a nemocí, naše tělo se očistí, lidé na sebe budou hodní. My jsme ten den byli na sebe hodní a byli jsme odměněni jarní hrou. Morana odplavala a druhý den nám svítilo sluníčko.
Jaro přišlo mezi nás. Pročistili jsme studánku, aby naše duše byla čistá. Okolo studánky děti zatančily a zazpívaly několik jarních písní. ,, Jaro, jaro, jaro už je tu….“, zpívá se v jedné písni,zahrály si několik her a protože čas tak letěl, hurá zpět do družiny.
foto foto


Masopust ve školní družině

1.3.2022 M.Kulhánková

Poslední únorový týden proběhl ve školní družině v ZŠ Lerchova v duchu masopustního veselí. Protože nám současná situace neumožnila společný průvod městem v maskách, uspořádali jsme si karneval v každém oddělení zvlášť. Nedočkavé a natěšené děti se po obědě konečně převlékly do vlastnoručně vyrobených masek a převtělily se do svých oblíbených postav. V první části odpoledne jsme si vyprávěli o tradicích, připomněli si písničky a říkadla související s masopustem. Následovala soutěžní část. A jak to při dětských soutěžích bývá, každý podával ten nejlepší výkon a každý se snažil si zápolení také co nejvíce užít. Mezi nejoblíbenější soutěže beze sporu patřily ty taneční – tanec na novinách bez možnosti přešlápnutí, tanec ve dvojicích s balonkem, taneční maraton, tanec s kloboukem, židličkovaná. Velké nadšení vzbudilo i namotávání provázku s neposlušným bonbonem. Všichni soutěžící byli na závěr odměněni tradiční masopustní koblihou z pekařství Rendl. Odpoledne se určitě vydařilo, všichni jsme se příjemně bavili a těšíme se zase na příští rok.
foto foto foto

Další foto


Pěvecká soutěž v ŠD

14.2.2022 H.Pojarová Tesařová

Ve středu 16.2,2022 proběhla v II. oddělení ŠD soutěž DVORNÍ ZPĚVÁČEK, kde porovnaly kvalitu svých hlásků a projevu děti z 1.B a 2.B. Celkem 15 odvážných soutěžících hodnotila porota složená ze 2 spolužáků a paní vychovatelky. Výkony byly pozoruhodné, neb se všichni pěvci snažili dosáhnout na ocenění nejvyšší. Každé vystoupení bylo odměněno potleskem přítomného obecenstva a po sečtení bodů i pamětním listem s diplomem a omalovánkou i malou sladkostí. Všechny děti zaslouží velkou pochvalu za snahu a vytvoření úžasné soutěžní atmosféry.

foto
Pěvecká soutěž


návštěva mechanického Betlému v muzeu Sušice

15.12.2021 V Sulanová

video FOTO

Čertovské odpoledne v ŠD

6.12.2021 H. Pojarová Tesařová

Páteční odpoledne 3.12. se to v družinových hernách jen hemžilo malými i velkými čertíky a andílky. Všichni si užívali soutěže, tanec, tvořeníčko i čertovské řáděníčko. Nakonec se pro nadpozemské bytosti našla i nějaká ta sladká nadílka.
foto foto foto Další fotky je možno prohlédnout ve fotogalerii.

VÝROBA ADVENTNÍCH SVÍCNŮ V DRUŽINĚ

29.11.2021 M.Kuthanová

foto foto

Zdobení hnětýnek

2.11.2021 H.Pojarová Tesařová

foto foto foto


Halloweenské odpoledne

1.11.2021 M. Kuthanová, H. Sulánová

Dne 26. října se část hřiště za naší školou proměnila ve strašidelné doupě. Pro starší žáky našich družinových oddělení tady totiž vychovatelky zorganizovaly Halloweenské odpoledne. Hemžilo se to zde různými maskami, některé z nich byly hrůzostrašné. A pro všechna tato zúčastněná dítka byly připraveny různé soutěže, některé opravdu tématické. Třeba slalom s „okem“ na lžíci, hod míčkem do koše s duchy, trefa do čarodějnických plechovek a spousta dalšího. Každou soutěží si děti kromě zážitku vysloužily i sladkou odměnu.
Odpoledne se vyvedlo i díky příjemnému počasí a my už se těšíme na další akci v kostýmech. Třeba na Mikuláše?
foto foto


Dušičková párty

26.10.2021 M. Pokorná

foto foto foto


Z POHÁDKY DO POHÁDKY aneb Týden s Andersenem

4.10.2021 H. Pojarová Tesařová

Ve školních družinách nejmladších žáčků naší školy se v měsíci září plnily úkoly, četlo se z různých knížek i leporel, od různých autorů pohádek, zpívaly se pohádkové písničky, hádaly hádanky a výtvory pohádkového vyrábění plnily chodby u družinových heren. Poslední den měsíce září se herny proměnily v hradní komnaty a z dětí byli rázem rytíři a princezny, které přivítaly 3 královny. Během pohádkového odpoledne si děti užily tancování, hry, tvoření a hlavně spoustu pohádek, které jim přišlo přečíst několik hostů z naší školy, včetně pana ředitele, za což jim patří veliký dík. Všemi hradními komnatami prolétl také havran Kryštof, který pozorným okem zkontroloval krásné masky rytířů a princezen, ale hlavně stav odměn, které si všichni účastníci opravdu zasloužili. Královny byly moc rády, že domů odcházeli nejmladší žáčci s rozzářenýma očima a spokojenými úsměvy na rtech… Fotky budou ve školní fotogalerii.
foto foto foto


 

© WebDesign Mgr. Lenka Kopřivová. Designed by Free CSS Templates