V pátek 14.6. od 17,00 hod. , jsme se sešli ve ŠD Pampeliška, abychom si užili putování s černou paní . Příběh, který vyprávěla paní vychovatelka Pokorná ,se odehrával ve 14.století na hradě Černý Hrádek. Panovník hradu byl velký labužník. V černé kuchyni zaměstnával kuchařku, která byla vyhlášená po celém panství jako nejlepší kuchařka. Připravovala dvoru různé speciality. Jednoho dne šla do sklepení pro brambory a už se nevrátila, ztratila se, nikdo o ní nevěděl. Panovník ji dal hledat. Přihlásilo se šest poddaných ( sedm dětí z naší družiny), a tak začalo naše putování.
Při své cestě nás čekalo mnoho úkolů. Nejprve jsme si vyrobily vysoký černý klobouk, takový, jaký kuchařka nosila.
Podle mapy jsme hledaly stanoviště, na kterých jsme plnily úkoly na logické myšlení, doplňovačky, křížovky, matematické úkoly a přiřazování. Cesta se zprvu zdála snadná, ale zdání klame. Před 20,00 hod. jsme dorazily k cíli, kde nás čekal poslední úkol, najít kuchařku. Ale místo kuchařky jsme našly jen měchačky.
Paní vychovatelka říkala, že se ztratila a nikdo o ní neví. Tak jsme nechaly kuchařku kuchařkou a šly si opéct buřta. Mňam, jak ten chutnal.
Vrátily jsme se do družiny a hurá do spacáku. Než jsme usnuly, podívaly jsme se na komedii na dobrou noc.
Ráno po probuzení jsme hledaly kuchařku, protože nám to nedalo. Našly jsme jí, byla zakletá v obraze na pamětním listě.
Putování jsme si užily a děkujeme.
A je to tady! Opět po roce jsme zavítali do lanového parku na Fufernách. Starší děti si počínaly zkušeně jako opravdoví horolezci. Mladším dětem chvilku trvalo, než získaly jistotu, ale nakonec je to bavilo tak, že se nikomu nechtělo odejít. Všechny družinové děti byly nadšené. Děkujeme a těšíme se za rok.
Naše školní družina Pampeliška pořádala turnaj ve vybíjené ke dni dětí. Proti sobě nastoupila dvě družstva, složená z žáků první až čtvrté třídy. Celkem se zúčastnilo 30 žáků.
Vše bylo velmi dobře zorganizované. V tělocvičně panovalo veliké napětí, fandilo se a celkově byla výborná nálada. Děti se snažily ze všech sil, aby právě jejich tým vyhrál. Odměnou jim byly zlaté a stříbrné medaile, diplomy a bombóny.
Celá akce byla příjemným zpestřením nejen pro děti, ale i pro rodiče a prarodiče, kteří přišli své ratolesti podpořit. Děkujeme za hezké odpoledne. Sportu zdar!
Už celý den jsme se těšili, až vyrazíme do tělocvičny a začneme proti sobě házet míčem. Vždyť nás čekal velký turnaj ve vybíjené.
Vytvořili jsme dvě družstva , červení a bílí. Začátek byl v 15,15 hod. Zápas byl napínavý. Jednou vyhrávali červení, jednou zas bílí. Fandila paní vychovatelka, naše fotografka, ale i rodiče. Po 35 minutách bylo po všem! První místo vyhráli bílí, ale samozřejmě že červené družstvo se také hodně snažilo.
,,Dostaneme dřevěné medaile?“ , ptali jsme se. Ale kdepak , dostali jsme medaile pravé. Paní vychovatelka udělila za první místo, ale i za druhé. Ještě diplomy, sladkou odměnu, nějakou hračku a šlo se domů. Turnaj se povedl a my všichni ze ŠD se těšíme na další rok.
Noc z 30. dubna na 1. května je podle lidové tradice považována za magickou. Tradovalo se, že právě o filipojakubské noci vládnou zlé a nečisté síly ještě mnohem větší silou než obvykle a je nutné před nimi ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek. Proto na ochranu před nimi lidé zapalovali, nejčastěji na vyvýšených místech, velké ohně. Tento lidový zvyk má v dnešní době spíše zábavný charakter. A takové tradiční a zábavné odpoledne jsme si užili i my s dětmi v naší modré škole. Po obědě se do družin slétli malí i velcí čarodějové a čarodějnice. Během odpoledne si děti mohly zasoutěžit, zazpívat, získat odměnu za statečnost a zatančit si čarodějnický taneček. Soutěžilo se ve dvojicích, jednotlivě i ve skupinkách jako např. slalom na koštěti, vaření lektvarů, chytání pavouků, skládání čarodějnického puzzle, hledání netopýrů, štafetový běh, házení polenem, trefa na cíl… Před školou „vyrostla“ malá bříza a děti ji pomocí barevných stužek daly podobu májky. Nechybělo ani pálení čarodějnice a na špekáčky taky došlo. Na konci čekala na všechny děti sladká i slaná odměna.
Jedno krásné dopoledne si přišly děti z MŠ Štěbetalka Sušice odděleni Hvězdičky do naší keramické dílničky tvořit dárky pro maminky ,které jak všichni víme budou mít brzy svátek .Srdíčka byly všude kam se podíváš !!!Krásná práce !!!V naší malé dílničce se totiž pod rukama šikovných umělců rodí velké věci .Zážitek to byl velký pro Hvězdičky i pro mě.
Ve čtvrtek 25.4.2024 se ve školní družině II. konala pěvecká soutěž mezi nejmladšími žáčky. Všechny
výkony soutěžících pěveckých duet či odvážných sólistů posuzovala porota, která udělovala body
za intonaci, znalost správného textu písní, vystupování i za počet odzpívaných slok. Z celkem 15
soutěžících se na stupních vítězů nakonec ocitlo 7 výborných zpěváčků.
Absolutní vítězkou se stala Anička Brzybohatá, která si vyzpívala celých 17 bodů. Gratulujeme!
Ve čtvrtek 11.4.2024 se 5. a 6. oddělení ŠD vydalo na přírodovědnou vycházku na městský vodojem. Prošli jsme kolem nového vodojemu a došli až na starou
vodárnu s vyhlídkovou věží. V rámci krátkých úkolů děti odpovídaly po cestě na otázky, které se týkaly probouzející jarní přírody. Hlavním tématem však byla VODA. Voda je nositelka života a proto je třeba zdroje vody chránit, vodní toky neznečišťovat a nikde vodou neplýtvat. Vodojem slouží k uchování vody a následně se pomocí vodovodního řádu pouští do domácností. Na závěr vycházky si děti tvořily v terénu obrázky z přírodnin a zahrály si na louce známé hry.
Morana je figurína, často vnímaná jako zpodobnění smrti či zimy, která je upalována, topena či zakopávána při jarních lidových obřadech vynášení smrtky a vítání jara.
Počasí o prvním jarním dnu opravdu připomínalo blížící se jaro, a tak jsme se vydali na cestu k řece. Naše Morany jsme vytvořili z klacků a slámy a byly to velké krasavice. Děti pomáhaly při výrobě a zdobení. Navlékly na ně krásné šaty z barevného krepového papíru a náhrdelník z vyfouklých vajíček. Při procházce se trochu pronesly, ale zdolali jsme cestu až na most, kde jsme Moranu hodili do vody a přivolávali sluníčko.
Přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo, kde jsi?
Byla zima mezi námi, ale už je za horami.
Hu, hu, hu, jaro už je tu!
Den Dawnova syndromu jsme my děti ze školní družiny z jedničky oslavily na "dálku" společně s dětmi, které tento syndrom mají tím, že jsme si vzaly na každou nožku jinou ponožku. Barevně odlišné ponožky symbolizují chromozomy. Děti s Dawnovým syndromem mají ten 21.chromozom ztrojený. Proto dnes 21.března.....protože každý jsme jiný jako ty ponožky!
Je středa, 6. března. V hale naší školy se schází rodiče na společné třídní schůzky, ale nejen na ně. Naše školní družina,, Pampeliška“ společně se střediskem volného času ,,K“, pořádá tradiční velikonoční jarmark, na kterém je připraveno mnoho krásného zboží. Rodiče, děti, ale i kolemjdoucí nakupují srdíčka z keramiky, zápichy, květináčky s jarním kvítím a ještě mnoho krásných velikonočních výrobků, jako zajíčků, slepiček, srdcí. Výrobky byly skvělé a rychle mizely ze stolů, to aby ozdobily bytečky našich kupujících.
Chtěli bychom poděkovat všem nakupujícím za finanční podporu. Peníze budou opět použity na nákup netradičního materiálu.
Všem děkujeme
Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy. Ta vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi, letos tedy na 14. února 2024. Radovánkám býval konec, zabijačkové dobroty vystřídaly brambory, kroupy, hrách, čočka a začalo období půstu, střídmosti a také příprav na Velikonoce. Masopustní průvod, v dnešní době chápaný spíše jako čas zábavy a nikoli „loučení s masem“, připadá na úterý před Popeleční středou. Tuto tradici udržujeme i ve školní družině. Všechny děti se s nadšením převlékly za pohádkové postavy, filmové hrdiny a bytosti ze zvířecí i rostlinné říše. Nechyběly ani tradiční převleky medvěda, šaška, kostlivce nebo kominíka. Městem se neslo řinčení, bouchání, chrastění a radostné pokřikování. Zaslouženou odměnou byla voňavá zastávka v pekařství Rendl, kde se všechny děti zakously do masopustní jahodové koblihy. Rozloučili jsme se tradiční říkankou : Tydli fidli bumtarata, otevřete kmotře vrata, Maškary k vám přišly, hej, „skončil“ masopustní rej!
Prosinec ve školní družině se jako každý rok nesl v duchu vánočním. Nejen, že jsme si povídali o tradicích, vyráběli dárečky pod stromeček, abychom udělali radost těm nejbližším, ale mysleli jsme i na zvířátka. Přestože sněhová nadílka ze začátku prosince již slezla a příroda rozhodně vánočně nevypadala, družina vyrazila minulý týden nadělit něco dobrého i němým tvářím. Vzrostlý smrk se postupně měnil v ověšený vánoční stromek plný jablíček, mrkviček, ztvrdlého pečiva, lojových kouliček a kolem něj se rozprostřel koberec z kaštanů. Veškeré dění začali se zájmem jako první sledovat z větví okolních stromů ptáčci a už se těšili, až se na nadílku v klidu vrhnou. Na rozloučenou nám zašvitořili a my jim zamávali.
Byli jsme rádi, že ptáčci, kachny, bobři i srnky budou mít také trochu zpestřený jídelníček.
V tomto týdnu čekala nadílka i nás v družině. Vánoční odpoledne plné koled, povídání i cukroví? se odehrálo v každém z našich oddělení a něco pěkného se i pod stromečkem našlo. Nakonec si děti domů odnesly i své krásné výrobky , aby mohly prožít ty pravé vánoční svátky plné pohody doma se svými rodiči.
Jak velí školní tradice, i letos se žáci deváté třídy chopili sice zábavné, ale současně nelehké role čertů, andělů a Mikuláše. Škola tak byla od rána plná blekotání, řinčení řetězů, strašení, občas i nějakého toho strachu, černění a spousty legrace. Chybět samozřejmě nemohla ani návštěva u dětí ve školní družině. Čekání si děti krátily vyráběním, zpíváním a tancem. Atmosféra byla napjatá do chvíle, kdy se ozvalo první zacinkání zvonečku andělíčka a chřestění řetězu čerta. Mikuláš měl o všech dětech skvělý přehled díky knize hříchů. Přestože v některých odděleních chtěli čerti odnést hříšníky ihned do pekla, nakonec se tak nestalo a všichni hříšníci slíbili, že se polepší. V každém oddělení si Mikuláš se svou družinou vyslechl písničku nebo básničku, po které následovala sladká odměna. Všichni si toto netradiční dopoledne užili a už teď se těšíme na příští rok!
Až osmého prosince bude se psát,
budeme všichni v Lerchohradu spát.
Tajné heslo musíš znát,
pak si s námi můžeš hrát!
Vánoční příběhy budeme si vyprávět,
Malované obrázky budeme si vyrábět…
Tuto básničku přinesl z družiny v listopadu můj malý syn a ukazoval mi ji s rozzářenýma očkama: „Mami, my budeme spát v družině!“ Tolik se těšil! Několikrát se ptal, zda UŽ? A pak to přišlo… V pátek 8. prosince jsem ho konečně vedla do školy. Tentokrát v trochu nezvyklý čas, ale zato s obrovským nadšením. K zadnímu vchodu školy se blížilo takových dětí s rodiči mnoho, a když jsme všichni stoupali po schodech k družinám, děti úplně oněměly. V šeru chodby stály čtyři Andělky, Vendulka Sulanová, Vendulka Sládková, Hanka Sulánová a Štěpánka Žáková Balvínová, ozářené světelnými řetězy a když děti přivítaly, mohly dál. Všech 46 dětí se proměnilo ve vánoční skřítky a andělky a dobrodružství mohlo začít! Program byl opravdu nabitý. Děti se fotily v kostýmech (Foto Fišer), užily si procházku osvětleným městem a pod vánočním stromem na náměstí zpívaly koledy společně s Paddy’s Bangers, zahřály se teplým čajem a borůvkovým koláčem v Madam Čokoládě a večer si poslechly pohádku v podání pana ředitele Č.Kříže.
Za sebe i ostatní rodiče chci moc poděkovat všem, kteří se na této kouzelné noci podíleli (zejména oběma Vendulkám, Štěpánce a Hance, které s dětmi v Lerchohradu přes noc vydržely) a doufám, že až 6. prosince 2024 bude se psát, budou u toho opět rozzářená očka všech našich dětí…
V posledním říjnovém odpoledni se sušická modrá škola otřásala v základech, když se chodby začaly plnit strašidýlky mířícími na očekávanou party v družinových odděleních. Roztodivné postavičky nahánějící hrůzu se pod maskou usmívaly a bavily při plnění mnoha záludných úkolů na hřišti i v družinách. Hudba a kreativní tanec byl všudypřítomný. Vzduchem létali netopýři, oči, kosti, obvazy či pavouci. Dýně se kutálely, obruče kroužily a hrady z kelímků padaly jako o závod… Po spoustě soutěžních disciplín přišlo na řadu tematické občerstvení, které zmizelo v hladových bříškách jako mávnutím kouzelného proutku. Sladké odměny na sebe také nedaly dlouho čekat. Úterní zábavné odpoledne skončilo rychleji než by bezhlavý okem mrkl a tak nastal čas na návrat domů.
Děkujeme maminkám za nápadité kostýmy a občerstvení pro děti a strašidýlkům za skvělou atmosféru a soutěžní nasazení. Fotky jsou ke shlédnutí ve fotogalerii
V úterý 17.10. se druhé oddělení školní družiny vydalo za poznáním a zábavou do Městské knihovny. Tam už na nás čekala paní knihovnice Kamila, která se rázem proměnila v průvodčí a my všichni v cestující. " Jede, jede mašinka ..." se ozývalo celou knihovnou, když vláček plný dětí projížděl z jednoho barevného zákoutí plného knih do dalšího. Teď už všichni přesně víme, kde kterou knížku můžeme najít a co všechno v knihovně můžeme dělat a zažít. Odpoledne plné zpěvu a pohádek skončilo rychleji než jsme čekali, takže už se těšíme na příště, protože knihovnu navštěvují všechna naše družinová oddělení průběžně po celý rok.
Celý týden se družinovým pavilonem nesla sladká vůně čokolády a lineckého pečiva. Nastal čas posvícení a všechny děti měly možnost si vyzkoušet zdobení dvoupatrové hnětýnky. Hnětýnky jsou tradičním pokrmem, který se připravuje během Havelského posvícení. Těsto připomíná vánoční cukroví, liší se ale velikostí a způsobem zdobení. My jsme zvolili způsob zdobení čokoládou nebo cukrovou polevou a barevnými posypkami, kytičkami, zvířátky,… Byla to velká zkouška jak trpělivosti, tak odříkání. Přestože na hnětýnku měli všichni obrovskou chuť, touha pochlubit se mamince a tatínkovi se svým výrobkem byla silnější a všechny děti si hrdě odnášely hnětýnku na tácku domů. Jak se dětem hnětýnky povedly můžete sami posoudit na fotkách ve fotogalerii
Ve středu 4.10. se nejmladší žáčci z 2. a 3. oddělení školní družiny proměnili v poutníky po hlubokých oceánech. Aby se stali opravdovými piráty, prověřili svoji zdatnost, obratnost, sílu a odvahu při plnění obtížných úkolů – šplhání po laně na stěžeň lodi, skluz do hluboké vody, rovnováhu a plavení se po rozbouřeném moři, poznávání mořských tvorů, lovení potravy. To všechno a mnoho dalšího úspěšně zvládli. Odměnou jim byl sladký pirátský poklad. Poslední hřejivé odpoledne jsme si všichni parádně užili a s pokřikem JOHOHO se budeme těšit na další družinová dobrobružství.
Sandokanka Míša a korzárka Helenka
Překonávání překážek a pohyb v lanovém parku rozvíjí motoriku, soustředěnost, samostatnost, schopnost zapojování celého svalového aparátu, poznání sama...Máme velké štěstí, že jedno takové se nachází i v našem městě. Využili jsme možnost na vlastní kůži si vyzkoušet lanové překážky s profesionálním instruktorem a lezeckým vybavením. Na začátku zdolávání dvanácti překážek a dětské lezecké stěny panovaly mezi dětmi rozdílné pocity, ale po pár pokusech se obavy rozpustily a děti se s nadšením pouštěly do dalšího dobrodružství. Bylo to náročné odpoledne. Všechny děti byly unavené, ale zároveň nadšené. Slíbili jsme si, že to za rok opět zopakujeme.
Další foto
Nedílnou součástí výchovně vzdělávací práce ve školní družině je upevňování vědomostí, dovedností a návyků žáků ve vztahu k ochraně a bezpečnosti zdraví a majetku. Proto se děti školní družiny vydaly na návštěvu hasičského záchranného sboru. Zde měly možnost seznámit se s moderní hasičskou technikou a potřebným vybavením, které se používá při záchraně životů a majetku lidí nejen při požárech, ale také u dopravních nehod, při povodních, vyprošťování lidí, zvířat,... Děti se dozvěděly, co všechno hasič musí umět, vyzkoušely si jeho oblečení včetně helmy a dýchacího přístroje. Poté si děti mohly prohlédnout vybavení vozidel. Všem zářila očka nadšením, když se mohly posadit za volant takového obra. Ovšem zlatým hřebem odpoledne byla zkouška hašení proudem vody – všechny děti uspěly na jedničku. Za poučné a zábavné odpoledne děkujeme a budeme se těšit příští rok na další akci u hasičů.
Další foto
Off park lanové centrum: sportovní odpoledne v lanovém parku si děti báječne užily
další foto
Již podruhé jsme s dětmi z kroužku Ruční práce navštívili dílnu Aleny Kyrálové, která vyrábí ručně vinuté skleněné korálky a otavské perle, které kompletuje do originálních šperků.
Děti se zde dozvěděly něco o historii výroby korálků na Šumavě a poté si vyzkoušely nad sklářským kahanem vyrobit svůj korálek pro štěstí. Za možnost strávit takto zajímavé odpoledne moc děkujeme a rádi si návštěvu někdy zopakujeme.
Říká se, že Morana, také Mařena je stará stařena - královna zimy. Abychom se se zimou rozloučili a nastoupila Vesna, královna jara, utopili jsme ji v řece. Tak prý už nebude škodit, zbavíme se všech neduhů a nemocí, naše tělo se očistí, lidé na sebe budou hodní.
,,Zlaté slunce v modrém nebi na náš svět se z výšky šklebí. Zlatý zub mu v puse září, jaro, vítej v kalendáři.“
Je třeba pročistit studánku, aby naše duše byla čistá. Okolo studánky děti zatančily a zazpívaly několik jarních písní. ,, Jaro, jaro, jaro už je tu….“, zpívá se v jedné písni,zahrály si několik her a protože čas tak letěl, hurá zpět do družiny.
Před jarními prázdninami, které slibovaly spoustu zážitků, volného času a pěkného počasí nám bylo v družině všem do zpěvu.
Tak proč toho nevyužít a neuspořádat pěveckou soutěž ? Odvážlivci soutěžili, ostatní se ujali role porotců. A hlavně, všichni se bavili.
Jak si malí zpěváci vedli můžete shlédnout ve fotogalerii.
V úterý, den před Popeleční středou, kterou začíná doba postní, se skoro všechna oddělení naší školní
družiny vydala na masopustní průvod. Asi 120 dětí spolu se svými vychovatelkami se převléklo do
nejrůznějších masek a za hlasitého doprovodu různých chrastidel jsme se vydali napříč Sušicí
k pekařství pana Rendla na koblížek. Na závěr naší výpravy jsme se zastavili v hale naší školy a tam
jsme panu řediteli a paní zástupkyni bravurně předvedli náš masopustní pokřik. Tím jsme celou akci
krásně zakončili, ale už teď přemýšlíme, za co půjdeme za rok?
Na prosincové vánoční období pohádek jsme ve školní družině Pampeliška navázali a na celý leden jsme se stali designéry loutek, autory nových příběhů a v neposlední řadě přímo i loutkoherci. Všichni měli možnost si vytvořit nespočet loutek na špejli buď dle předlohy nebo podle své vlastní fantazie, vymyslet pohádkový příběh a zkusit si ho se svými loutkami i zahrát. Na první pohled to vypadá zcela jednoduše, ale věřím tomu, že mi všechny děti po vlastní zkušenosti dají za pravdu, že vymyslet poutavý příběh, zahrát ho a tím zaujmout náročné obecenstvo svých spolužáků, nic lehkého opravdu není. Nejčastějšími tématy byly různé variace Červené Karkulky, popletené pohádky s draky, princeznami a jejich zachránci, ale občas se objevil i příběh s Avatary či SpongeBobem. Všechny nás tato divadelní výzva obohatila a to nejen tím, že jsme si vyzkoušeli něco nového, ale i zkušeností s uznáním snahy a práce někoho jiného.
Konečně se trávníky zasypaly sněhovou nadílkou a proto děti z družiny
neváhaly a hned se pustily do stavby sněhuláků, aby zrovna ten jejich vyhrál
v soutěži LEDOVÝ FEŠÁK. A že se jim dařilo! Školní hřiště má tedy nyní
početné břichaté osazenstvo, které dělá společnost okolo poletujícím strakám
a občas pobíhajícím kočkám. Doufejme, že tam dlouho vydrží a
budou přihlížet, jak do školy i z ní proudí skupinky veselých školáků.
Jak jinak? Před vysvědčením...
Po dvouleté coronavirové pauze jsme opět přijali pozvání paní vychovatelky Mirky Pokorné ,ŠD Lechova ,vyzkoušet si vlastní rukou přeměnit drátek ve výrobek.
Setkání bylo věnováno výrobě drátěných vánočních zvonečků s korálky.
Práce to není vůbec jednoduchá, ale při pohledu na ty naše výtvory, musím paní vychovatelce poděkovat, že s obětavostí jí vlastní s námi strávila pozdní odpoledne a přiměla naše ruce, aby vytvořily něco originálního. Každý zvoneček byl úplně jiný, krásný.
Myslím, že všechny zúčastněné děti, maminky, i tatínek se již teď, i přes ty bolavé prsty, těší na další odpolední posezení u drátů.
Konečně jsme se dočkali! Narozdíl od většiny řidičů mají děti sněhovou nadílku rády. Celé odpoledne netrpělivě čekaly až řeknu větu " Děti uklízíme hračky a půjdeme ven." Rychleji než obvykle si oblékly kombinézy, rukavice, čepice, popadly kluzáky a hurá na kopec. Po hodince dovádění byly děti promočené skoro až na kost, ale to jim vůbec nevadilo. Hlavně, že si první sníh opravdu užily. Po návratu do družiny jsme oblečení usušily, zmrzlé ručičky ohřály a budeme se těšit na další zimní radovánky.
Jako každý rok před vánoci, děti ze školní družiny přinesly zvířátkům a ptáčkům nadílku v podobě sušeného pečiva, mrkviček, jablíček, kaštanů, žaludů a dalších pamlsků. U nazdobeného stromečku si pak zazpívaly koledy. Promrzlí, s prázdnými batůžky a dobrým pocitem z dobrého skutku pak děti pospíchaly zpět do družiny do tepla.
Když devátého prosince psalo se, v Lerchohrádku spalo se.
Každý ,kdo tajné heslo znal
ten si s námi celý večer hrál.
Kostýmy byly takové:
Andělky a vánoční skřítkové!
Když byla tma veliká,
rozsvítili jsme světýlka.
Posvítili na cestičku
na sušickém náměstíčku.
Zazpívali si písničku,
navštívili kavárničku.
Do noci jsme si četli,
dobroty od maminek jedli.
Poděkování patří lidičkám ,bez kterých by to nešlo :Vendulce Sládkové, Štěpánce Balvínové Žákové a Barče Rábové za pedagogický doprovod, Pájovi a Lence Horejšovým za kytarový koncert ,Janině a Tomovi Todorovů za skvělé občerstvení v kavárničce Madam Čokoláda .Dále pak FOTO FIŠER-Michale díky za tvou trpělivost!!!Rodičům za úžasné kostýmy pro děti a chutné dobroty na posilnění. Úžasnou kouzelnou noc prožilo 30 dětí naší školní družiny Pampeliška při ZŠ Lerchova a musím říci ,že to zvládly na jedničku s hvězdičkou.
A my vychovatelky Venda a Hanka přejeme všem krásné a požehnané Vánoce a těšíme se až osmého prosince 2023 bude se psát…
V naší školní družině Pampeliška jsme měli dušičkový den. V tento den jsme měli připraveno mnoho soutěží, hodně tance a veselí. Děti si to užily.
První měsíc v Lerchově škole zakončily děti z 2. a 3. oddělení ŠD dobrodružnou indiánskou výpravou za pokladem v čele s náčelnicemi Helčou a Míšou.
Celé září se o indiánech dozvídaly zajímavosti, malovaly totemy, vyráběly čelenky či amulety, zkoušely indiánský způsob lovu. Až konečně v pátek 30.9. se všechny pomalovaly válečnými barvami a s indiánským pokřikem vyrazily do přírody hledat poklad. Než ho našly, splnily spoustu úkolů, které prověřily indiánskou zdatnost, hbitost, zručnost, paměť i pozornost. Poklad byl s radostí nalezen i rozdělen a vzápětí i snězen. Pak už jen zbývalo spěšně, ale přesto s dobrou náladou, docválat zpět do našeho modrého indiánského tábora.
Děti ze třetího oddělení školní družiny navštívily městskou knihovnu. Paní knihovnice Kamila si pro nás připravila barevné povídání a hry o podzimu. Zábavná hodinka utekla jako voda, ale to nám nevadilo, protože knihovnu budeme navštěvovat všechna oddělení pravidelně po celý školní rok. Už se těšíme na další programy.
Turnaj ve vyvíjené v naší školní družině "Pampeliška" při zájmovém kroužku už se stal tradicí.
CELÝ TEXT
Turnaj ve vybíjené
V průběhu měsíců května a června se většina oddělení naší školní družiny zúčastnila exkurze u místních hasičů. Tu nám zajistil jejich velitel pan Miroslav Bucifal se svými kolegy. Při ní jsme se nejprve dozvěděli, co je vlastně náplní hasičů. Byli jsme překvapeni, kolik toho všeho bylo. Dále došlo na ukázku výstroje a výzbroje každého hasiče k jednotlivým druhům zásahů. A samozřejmě došlo i k prohlídce jejich zásahových vozidel včetně terénní čtyřkolky. A byla to zajímavá podívaná.
Sice jsme se nedočkali kýžené sirény, která by hasiče okamžitě odvolala a my mohli na vlastní oči vidět jejich bleskový odjezd na akci, ale to nám nevadilo. Odcházeli jsme odtud se spoustou nových poznatků a zážitků. Rozhodně už víme, že hasiči jen nehasí.
Družina u hasičů
Během května a června si děti ze školních družin vyzkoušely své dovednosti a zdatnosti v lanovém parku v Sušici. Máme šikovné děti, jsou akční a mají zájem učit se novým věcem.
Družina v OFF parku
Pálení čarodějnic patřívalo a do dnešních dnů patří k velmi populárním lidovým zvykům. Ona magická filipojakubská noc (z 30. dubna na 1. května) se řadila mezi noci, kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdy jindy. Na ochranu před nimi se pálily ohně, postupem doby se z nich stalo „pálení čarodějnic“. Tolik k historii tohoto zvyku.
V naší školní družině máme lidové zvyky rádi a tak jsme si i tento s dětmi připomněli. Na hřišti za naší školou jsme se sešli v čarodějnických maskách natěšeni na různé hry a soutěže. Třeba: trefa míčem do pavoučí branky, slalom na koštěti, chůze mezi překážkami s okem na lžíci nebo skládání strašidelných puzzlí. Komu se to povedlo, vysloužil si bonbonovou odměnu.
Pak jsme si opekli buřtíky a na samotný závěr tohoto odpoledne došlo i na to očekávané spálení čarodějnice.
Odpoledne se vydařilo i díky super počasí a nám nezbývá než poděkovat. Dětem za to, že se zúčastnili a maminkám za přípravu hezkých a nápaditých masek pro své ratolesti.
Děkujeme a těšíme se na naše další akce.
Opět, po několika letech se v hale naší školy schází rodiče na společné třídní schůzky, ale nejen na ně. Děti z keramického kroužku naší školní družiny a střediska volného času pořádají tradiční velikonoční jarmark, na kterém je připraveno zboží, zářící všemi barvami. Rodiče, děti, ale i kolemjdoucí nakupují srdíčka z keramiky, velké zajíce a v březovém polínku, srdcové zápichy, misky s velikonoční výzdobou, zajíčky, slepičky, nákupní tašky a ještě mnoho jiných krásných věcí. Výrobky byly skvělé a rychle mizely ze stolů, to aby ozdobily bytečky našich kupujících.
Moc děkujeme všem nakupujícím za finanční podporu.
Tradiční keramický jarmark
Říká se, že Morana, také Mařena je stará stařena - královna zimy. Abychom se se zimou rozloučili a nastoupila Vesna, královna jara, s příchodem jara jsme ji utopili v řece. Tak prý už nebude škodit, zbavíme se všech neduhů a nemocí, naše tělo se očistí, lidé na sebe budou hodní. My jsme ten den byli na sebe hodní a byli jsme odměněni jarní hrou. Morana odplavala a druhý den nám svítilo sluníčko.
Jaro přišlo mezi nás. Pročistili jsme studánku, aby naše duše byla čistá. Okolo studánky děti zatančily a zazpívaly několik jarních písní. ,, Jaro, jaro, jaro už je tu….“, zpívá se v jedné písni,zahrály si několik her a protože čas tak letěl, hurá zpět do družiny.
Poslední únorový týden proběhl ve školní družině v ZŠ Lerchova v duchu masopustního veselí. Protože nám současná situace neumožnila společný průvod městem v maskách, uspořádali jsme si karneval v každém oddělení zvlášť. Nedočkavé a natěšené děti se po obědě konečně převlékly do vlastnoručně vyrobených masek a převtělily se do svých oblíbených postav. V první části odpoledne jsme si vyprávěli o tradicích, připomněli si písničky a říkadla související s masopustem. Následovala soutěžní část. A jak to při dětských soutěžích bývá, každý podával ten nejlepší výkon a každý se snažil si zápolení také co nejvíce užít. Mezi nejoblíbenější soutěže beze sporu patřily ty taneční – tanec na novinách bez možnosti přešlápnutí, tanec ve dvojicích s balonkem, taneční maraton, tanec s kloboukem, židličkovaná. Velké nadšení vzbudilo i namotávání provázku s neposlušným bonbonem. Všichni soutěžící byli na závěr odměněni tradiční masopustní koblihou z pekařství Rendl. Odpoledne se určitě vydařilo, všichni jsme se příjemně bavili a těšíme se zase na příští rok.
Další foto
Ve středu 16.2,2022 proběhla v II. oddělení ŠD soutěž DVORNÍ ZPĚVÁČEK, kde porovnaly kvalitu svých hlásků a projevu děti z 1.B a 2.B. Celkem 15 odvážných soutěžících hodnotila porota složená ze 2 spolužáků a paní vychovatelky. Výkony byly pozoruhodné, neb se všichni pěvci snažili dosáhnout na ocenění nejvyšší. Každé vystoupení bylo odměněno potleskem přítomného obecenstva a po sečtení bodů i pamětním listem s diplomem a omalovánkou i malou sladkostí. Všechny děti zaslouží velkou pochvalu za snahu a vytvoření úžasné soutěžní atmosféry.
Pěvecká soutěž
Páteční odpoledne 3.12. se to v družinových hernách jen hemžilo malými i velkými čertíky a andílky. Všichni si užívali soutěže, tanec, tvořeníčko i čertovské řáděníčko. Nakonec se pro nadpozemské bytosti našla i nějaká ta sladká nadílka.
Další fotky je možno prohlédnout ve fotogalerii.
Dne 26. října se část hřiště za naší školou proměnila ve strašidelné doupě. Pro starší žáky našich družinových oddělení tady totiž vychovatelky zorganizovaly Halloweenské odpoledne. Hemžilo se to zde různými maskami, některé z nich byly hrůzostrašné. A pro všechna tato zúčastněná dítka byly připraveny různé soutěže, některé opravdu tématické. Třeba slalom s „okem“ na lžíci, hod míčkem do koše s duchy, trefa do čarodějnických plechovek a spousta dalšího. Každou soutěží si děti kromě zážitku vysloužily i sladkou odměnu.
Odpoledne se vyvedlo i díky příjemnému počasí a my už se těšíme na další akci v kostýmech. Třeba na Mikuláše?
Ve školních družinách nejmladších žáčků naší školy se v měsíci září plnily
úkoly, četlo se z různých knížek i leporel, od různých autorů pohádek,
zpívaly se pohádkové písničky, hádaly hádanky a výtvory pohádkového
vyrábění plnily chodby u družinových heren. Poslední den měsíce září se
herny proměnily v hradní komnaty a z dětí byli rázem rytíři a princezny,
které přivítaly 3 královny. Během pohádkového odpoledne si děti užily
tancování, hry, tvoření a hlavně spoustu pohádek, které jim přišlo přečíst
několik hostů z naší školy, včetně pana ředitele, za což jim patří veliký
dík. Všemi hradními komnatami prolétl také havran Kryštof, který pozorným
okem zkontroloval krásné masky rytířů a princezen, ale hlavně stav odměn,
které si všichni účastníci opravdu zasloužili. Královny byly moc rády, že
domů odcházeli nejmladší žáčci s rozzářenýma očima a spokojenými úsměvy na
rtech… Fotky budou ve školní fotogalerii.
© WebDesign Mgr. Lenka Kopřivová. Designed by Free CSS Templates