logo

Ocenění společnosti Scio
Pečujeme o vzdělávání
Poslední aktualizace: 30.3.2020

Zápis do 1.třídy

19.3.2020 Č.Kříž

Zápis do 1.třídy se uskuteční od středy 1. 4. do středy 8. 4. 2020 bez osobní přítomnosti dětí ve škole. Informace o konání zápisu

Žádost o přijetí
Žádost o odklad
Zápisový lístek

Domácí výuka

30.3.2020 Lenka Kopřivová

Úkoly a studijní materiály budou aktualizovány každé úterý a pátek v 15 hodin.
Na 2.stupni v úterý všechny předměty jako dosud, v pátek jen Čj, M, Aj.

V případě nefunkčnosti odkazu pište na lkoprivova@zssusice.cz (1.písmeno v adrese je malé L), pokud se vám nové úkoly nezobrazují, aktualizujte si prosím webovou stránku v prohlížeči (v Internet Exploreru šipka vlevo nahoře = aktualizovat nebo na klávesnici F5, v Google Chrom: šipka vlevo nahoře = načíst tuto stránku znovu) Děkuji.
DOMÁCÍ VÝUKA


Domácí výuka - další doporučení

20.3.2020

UčíTelka – vyučování prostřednictvím obrazovky
Pro žáky I. stupně je to program UčíTelka, od 9.00 do 12.00 hodin.
Pro žáky II. stupně se od 12h promítají zajímavé pořady ze zeměpisu, přírodopisu, dějepisu i z fyziky.

V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma s přípravou na přijímací zkoušky.

Níže jsou uvedeny odkazy, kde můžete procvičovat učivo.
Další přímé odkazy najdete v domácí výuce od svých vyučujících.

I.st., II.st. 1. – 9.tř. ČJ, M
I.st. 1. – 4. tř. Čj, M, Pr, Vl
II.st. 6. – 9.tř. M
II.st. 6. – 9.tř. Výchova k občanství


Jednotné přijímací zkoušky

27.3.2020 H.Sloupová

Jednotná přijímací zkouška na střední školy pro školní rok 2020/2021 proběhne nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků při vzdělávání ve středních školách. Konkrétní termín, který bude letos jen jeden, poté stanoví MŠMT. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění, a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části – tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky.
Další informace


MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ - KLUB MLADÝCH ČTENÁŘŮ

27.3.2020 J.Holečková

Objednávky z katalogu Klub mladých čtenářů jaro 2020 a Knižní klub Fragment jaro 2020, které jste již ve škole odevzdali, nelze bohužel v tuto chvíli realizovat – byly by expedovány až po otevření škol. Předpokládáme, že budete chtít objednané knížky dříve, proto předáváme informaci nakladatelství Albatros, které přišlo s alternativou, která je v tuto chvíli jistě vítána.
Více informací na jirinaholeckova(zavináč)email.cz (prosím uvádějte vždy jméno dítěte a třídu)

Zpráva pro rodiče:
V souvislosti s uzavřením škol nabízí společnost Albatros Media rodičům školáků možnost objednat knížky z jarních katalogů, které děti přinesly domů začátkem března, s dodáním přímo domů. A to při zachování zvýhodněných katalogových cen (ceny některých knížek jsou dokonce ještě nižší v rámci akce na podporu domácího vzdělávání) a bez poštovného. Pokud si Vaše děti vybraly v katalozích Klubu mladých čtenářů Albatros, Knižního klubu Fragment nebo Pohádkové školky knížky, využijte prosím k objednání tento odkaz: www.albatrosmedia.cz/c/skolnikatalogy
Před odesláním objednávky vyplňte slevový kód JARO20, díky kterému nebudete platit žádné poštovné. Kód je platný do 9. dubna 2020.
Věříme, že četba knížek bude pro děti příjemným zpestřením v náročné době karantény.


Mimořádné opatření

16.3.2020 Č.Kříž

Milí žáci, vážení rodiče,
zatím není známo, jak dlouho bude trvat mimořádné opatření o uzavření škol. Každé úterý a pátek budeme na naše stránky pro žáky dávat úkoly, odkazy - prostě práci pro naše žáky. Níže je rozdělovník na jednotlivé ročníky a třídy.
Prosíme všechny rodiče o podporu při působení na naše děti a žáky v situaci, ve které se nacházíme. Pokud budete mít (žáci či rodiče) jakýkoliv dotaz, kontaktujte, prosím, jednotlivé vyučující pomocí e-mailu. Jsou připraveni Vám pomoci.
Děkuji všem, žákům, rodičům i učitelům za spolupráci.

Pokud žáci potřebují vyzvednout zapomenuté učební materiály ze skříněk, učiní tak od 16. nejdéle do 20.3. v čase 7.30 - 12.00. Vstup jednotlivců bude umožněn po ohlášení se u pana vrátného u hlavního vchodu.

Žádost o ošetřovné

Vážení rodiče,
v případě, že plánujete žádat o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školy, zašlete nám emailem (nebo osobně) na adresu msovova{zavináč}zssusice.cz pouze jméno žáka a třídu. Námi vyplněný a potvrzený formulář o ošetřovné si můžete vyzvednout ve škole v době od 8:00 do 12:00.


Mimořádné opatření

13.3.2020 Č.Kříž

Tělocvičny jsou uzavřené i pro veřejnost.


Mimořádné opatření

10.3.2020 Č.Kříž

Podle tohoto opatření se zavírají základní školy od středy 11. 3. 2020 do odvolání, tzn. , že se zavírá ZŠ, ŠD, ŠJ.
Další informace Další informace


Připravujeme


Projekt "Hrdá škola" - školní oblečení - výběr kolekce

4.3.2020 Č.Kříž

Ve středu bude zahájeno hlasování o výběru kolekce školního oblečení.
Každý žák a zaměstnanec naší školy bude hlasovat nejlépe z domova (sledování IP adresy) pouze jednou. Vícenásobná hlasování ze stejné IP adresy nebo přístroje budou smazána.
Po odhlasování vítězného motivu pro naši školu bude vytvořen e-shop s jedním motivem ve třech různých barvách. O výběru barev rozhodnou žáci z II.st.
Žáci společně s rodiči a všichni zaměstnanci budou mít možnost si během 14 dní objednat svůj kousek (různé mikiny, 6 druhů triček, ..) ze školní kolekce.
Objednávka je dobrovolná, zboží si žák a zaměstnanec hradí sám. Budeme mít některé vzorky triček a mikin různých velikostí ve škole, aby si každý mohl vyzkoušet správnou velikost. Po 14 dnech bude eshop uzavřen a firma „SCHOOLS UNITED“ vše naráz vyrobí.
Ilustrační ukázka z jiné školy: ZDE


Hlasujte ZDE


Plavecký výcvik

9.1.2020 E.Ondrová

Plavecký výcvik 4. třídy - 10 lekcí
1 lekce 90 min., cena 1 lekce 116,-Kč, žák platí 0,-Kč, hradí škola

Plavání 5.tř. – 5 lekcí
1 lekce 90 min., 1 lekce 124,- Kč, žák platí 30 Kč, zbytek hradí škola

S sebou: ručník, mýdlo, svačina a pití v igelitové tašce.
Plavecký výcvik je součástí vyučování, po dobu výcviku platí změny rozvrhu uvedené v žákovské knížce.
Rozpis plaveckých hodin

Aktuální informace

Přehazovaná 1.st

16.3.2020 I.Katrušáková

28. 2. 2020 proběhlo okresní kolo v přehazované. Družstvo hochů se umístilo na krásném druhém místě. Smíšené družstvo bylo páté.

foto foto foto


Masopustní průvod

2.3.2020 M.Pokorná

Tydli, fidli bumtarata, otvírejte lidi vrata, maškary k vám rejdí, hej, začal masopustní rej.
Velké řádění, velká jízda, buben bouchá, všechno řachtá, hudba hučí, pusa řve, družina Pampeliška městem jde. Potěšíme támhle, tůhle, zapějeme, báseň řeknem. Kostlivec, princezna, šašek, pták, jeptiška, pospíchají ven z města. Na koblihu mlaskají, vůbec se tím netají.
Už je po všem a co s tím - do školy hned obracíme, zástupkyním, řediteli – báseň už jsme pěkně řekli. Že je konec, to my víme, na další rok už se těšíme. Tak voláme - Masopuste ahoj – byl to pěkný hoj.
foto


Výsledky ze soutěže AJ

26.2.2020 A.Nová

2020

ODPOLEDNÍ PÁRTY VE ŠD IV.

20.2.2020 M.Pokorná

V naší školní družině se slavilo. S paní vychovatelkou jsme vyhodnocovaly naší práci v oddělení. Naše parta je perfektní, proto jsme všichni dostali pochvaly a hlavně odměnu za činnost. Tančily jsme, smály se, mlsaly a na konec naší párty jsme si připily na kamarádské vztahy,přátelství a další spolupráci. Odpoledne jsme si pěkně užily.


Volejbalový turnaj a přehazovaná

20.2.2020 M.Pajmová, J.Babka

V pondělí 17. 2. 2020 se uskutečnil školní turnaj ve volejbalu smíšených družstev (3 chlapci a 3 dívky). V obou tělocvičnách postupně sehrála vzájemné zápasy družstva z osmých tříd, z 9. B a 9. C. Všechny zápasy byly velmi vyrovnané. Zvítězila 8. B, o umístění na druhém až čtvrtém místě rozhodly pomocné body ze vzájemných zápasů. Za podané výkony si každé družstvo rozdělilo sladkou odměnu.
Výsledky:
1.místo 8. B
2.místo 9. B
3.místo 8. A
4.místo 8. C
5.místo 9. C

V úterý 18. 2. 2020 se konal školní turnaj v přehazované pro žáky 6. a 7. tříd. Výsledky:
1.místo 7. B
2.místo 7. A
3.místo 7. C
4.místo 6. A
5.místo 6. C
6.místo 6. B

foto foto


Olympiáda z německého jazyka

8.2.2020 L.Lišková

Dne 29. 1. se konalo školní kolo olympiády z německého jazyka. Soutěž proběhla ve dvou kategoriích. Mladší 6. a 7. ročník, starší 8. a 9. ročník.
foto foto


Lyžařský výcvik 1. stupně

7.2.2019 V.Hušáková

13. ledna 2020 ráno vyrazilo 32 žáků 5. tříd na Kubovu Huť. Trochu jsme se obávali, že vzhledem k vývoji letošní zimy, budeme lyžovat na blátě. Naštěstí jsme se mýlili. Po příjezdu jsme se ubytovali v krásném hotelu Kristian a vyrazili jsme na zasněžený kopec. Necelá polovina z nás stála na lyžích poprvé, a tak si prošla základními kroky výuky na lyžích. Ostatní si svůj lyžařský styl zdokonalovali. Unavená těla jsme večer osvěžili v hotelovém bazénu. Z nelyžařů se velice rychle stali lyžaři, pyšní na to, co za pár dní dokázali. Ve čtvrtek jsme se po lyžování rozloučili s hotelem, sjezdovkou a vyjeli jsme k domovu. Na lyžáku se nám moc líbilo a těšíme se na příští rok.
Vyúčtování

foto


Okrsek přehazovaná

2.2.2019 I.Katrušáková

29.1.2020 proběhlo na naší škole okrskové kolo v přehazované. Turnaje se zúčastnilo pět škol ( ZŠ Sušice, Lerchova, ZŠ Sušice, Komenského, ZŠ Horažďovice, Komenského, ZŠ Kolinec a ZŠ Velhartice) ve třech kategoriích ( hoši, smíšené a dívky)
Naše družstva smíšené (1. místo) a hoši (2. místo) postupují do okresního kola.
foto foto


Vánoční laťka

20.12.2019 M.Pajmová, J.Babka

V pondělí 16. 12. 2019 se ve velké tělocvičně uskutečnilo tradiční „vánoční skákání“ (závod žáků z 2. stupně ve skoku vysokém). Svoje dovednosti si přišlo vyzkoušet celkem 94 závodníků. Při vyhlášení výsledků byli odměněni nejlepší skokani v každé kategorii, první tři obdrželi medaile, diplomy, sladké odměny, na čtvrtém a pátém místě dostali drobné ceny. T. Bílek a O. Netal získali zvláštní cenu za nejlepší výkon.
Výsledky

Vánoční pokusničení

20.12.2019 P.Kavalová

Dne 11. 12., jako každý rok, žáci 8. a 9. tříd předvedli pro páťáky zajímavé pokusy.
foto
Další fotografie

ČEPS cup

20.12.2019 M.Vrhelová

ČEPS cup – celorepublikový florbalový turnaj pro první stupeň základních škol
V letošním osmém ročníku tohoto již tradičního podzimního turnaje bojuje o republikový primát a titul mistra České republiky pro první stupeň základních škol více než dvanáct set družstev. (Více o turnaji www.ceskyflorbal.cz/zakladniskoly.)
Naši žáci se zúčastnili okresního kola v Klatovech ve čtvrtek 12. prosince 2019. V turnaji se utkala družstva základních škol z Klatov, Švihova, Strážova, Velhartic a Předslavi. Prvenství a zasloužený postup do kola krajského získali žáci ZŠ Klatovy, Tolstého. Lerchovka obsadila místo páté. Děkujeme našim florbalistům za kvalitní hru a výbornou reprezentaci.
foto

Zdobení perníčků

17.12.2019 M.Kulhánková

Školní družina byla ve středu 11. 12. 2019 místem, kde se sešly nejen děti, ale i jejich rodiče. U příležitosti dne otevřených dveří si ve třetím oddělení všichni společně mohli zpestřit adventní čas zdobením perníčků. Předem připravené a napečené perníkové stromky, sněhuláky, komety a zvonečky si přítomní zdobili cukrovo-bílkovou polevou podle vlastní fantazie. Kdo chtěl, mohl si hned po skončení díla perníčky ochutnat nebo odnést na tácku domů. Malí cukráři a cukrářky naplno rozvinuli svoji fantazii a společně s rodiči prožili pěkné a tvořivé odpoledne.
Přeji všem klidný a úspěšný rok 2020.
foto foto foto

Vánoční jarmark

12.12.2019 M.Pokorná

Předvánoční nastal čas a u nás ve škole je opět den otevřených dveří, 11.12.2019, a s ním i tradiční vánoční jarmark, organizující vychovatelkou ŠD Pampeliška spolu s dětmi keramického kroužku. Se svými výrobky přišly i děti se svou vedoucí keramického kroužku komunitního centra, Štěpánkou. Stoly byly opět přeplněny keramickými výrobky. Svícny, věnce, zvonečky, velké přírodní anděli, i malí andělíčci, vánoční zápichy a jiné vánoční drobnosti byli na prodej. Kolemjdoucí nasávali vánoční atmosféru, zaposlouchali se do vánočních koled a při té příležitosti si nakoupili krásné vánoční dekorace.
Všem moc děkujeme.
foto

Mikulášská nadílka

12.12.2019 M.Pokorná

A opět navštívili naší školní družinu ,, Pampeliška“ na Lerchovce, čerti s andělem a Mikulášem. Čerti postrašili děti, že ty zlobivé šoupnou do pytle. Když ale zazpívají písničku, nebo řeknou básničku, bude vše odpuštěno a od Mikuláše dostanou nějakou.
A zas ti velcí čerti putují dál a malí čertíci si v peklíčku hrají. Chytají malé plamínky, tancují okolo rozpáleného kotle na rozpálených kamenech a chytají se za oháňky. Proč ne! Vždyť mají svůj den.
foto

PPP vyšetření

6.11.2019 H.Sloupová

Vážení rodiče,
Pedagogicko-psychologická poradna (PPP) Klatovy nabízí vyšetření mapující profesní předpoklady – obecně v rovinách humanitního nadání, matematického nadání, technického nadání; součástí vyšetření je osobnostní profil a osobnostní profesní směřování. Vyšetření je v 1. pol. školního roku 2019/20 určeno zejména žákům 9. roč.; v 2. pol. školního roku 2019/20 žákům 8. ročníků. Vyšetření probíhá v prostorách PPP – Voříškova 823, 7. patro, Klatovy nebo v Sušici – Nuželická 60. Vyšetření probíhá skupinově (max. 10 žáků ve skupině), vždy dopoledne – v rozsahu cca 4 – 5 hodin. Konzultace výsledků probíhá individuálně dle domluveného termínu. V případě zájmu o vyšetření kontaktujte PPP Klatovy (Voříškova 823 – tel. 376 310 809/ Nuželická 60 -Sušice – tel. 376 526 671). O vyšetření může žádat pouze zákonný zástupce.


Okresní finále florbalu základních škol

9.12.2019 J.Babka

Letos se Základní škole Sušice Lerchova podařil postup do okresního finále základních škol ve florbalu. V základní skupině hrané na naší škole v Sušici sehrálo družstvo krásná a napínavá utkání s TGM Sušice, Velharticemi a Kolincem. Především díky vysokému počtu vstřelených branek se podařilo postoupit na finálový turnaj do Klatov. V Klatovech i přes citelné oslabení o několik opor týmu hráli hoši kvalitní utkání a obsadili 4. místo. Naši školu reprezentovali: Martin Kulhánek, Pavel Poledník, Zdeněk Hromádka, Martin Beneš, Kryštof Ciprýn, Vojtěch Beníšek, Ondřej Koryťák, Martin Jiřina, Stanislav Simet, Tomáš Šprinc a Jan Kašák.
foto

6. A na jazykové exkurzi

9.12.2019 J.Babka

V sobotu 30. 11. 2019 vyrazila část žáků z 6. A Základní školy Sušice Lerchova na jazykovou exkurzi v okolí „Bayerisch Eisenstein“. Žáci nejdříve zdokonalovali své znalosti němčiny a zároveň reálií příhraniční oblasti na německé i české straně hranice. Během turistické vycházky se dozvěděli zajímavé informace o obraně hranic v době železné opony. Po rychlém a vydatném občerstvení na Železné Rudě děti navštívily nové infocentrum včetně zajímavého muzea lyžování. Zdálo se, že si žáci den užili a posbírali řadu zajímavých a nových zážitků, ke kterým patřila např. i první cesta rychlíkem v životě…
foto

Pekelná zahradní párty

9.12.2019 H. Pojarová Tesařová

Dříve než začal ve čtvrtek 5.12. 2019 chodit Mikuláš s doprovodem, vyrojilo se hned ráno jako předvoj plno malých čertíků na Lerchovce. Nejprve strašili po celé modré škole a po obědě vyrazili ze školní družiny řádit na pekelnou zahradní párty.
„ Aby jim nezmrzly prstíky, vzali si teplé huňaté hadříky a na ohni upekli čertovské buřtíky. Ve vyhřáté komůrce je snědli, při pití čajíku se ani nehli, pak na zahradu soutěžit vběhli. Divocí rarášci nestáli ani chviličku, pořádně si užili s Modrousem honičku, u puzzlí si lámali rohatou hlavičku. Kdo Luciferovi zapěl do noty, dostal od něj koláčkové dobroty, aby měl energii do foroty. Pak čertí úprk dopředu či zpátky, posbírat výslužku, odejít vrátky a jiskrou v očičkách myslet na další hrátky.“
Hlavní čertice Helalína, Mišulína a Marulína se svými pomocníky i s dovádivými čertisky moc děkují manželům ŠÍMOVÝM za poskytnutí zázemí, pekelné plameny, roztopený krb, horký čaj i pomocné ruce a firmě CUPEKO za sponzorský dar v podobě chlebů a výborných koláčků všech možných druhů !
foto

Dráty, drátky, drátečky a bolavé prstíčky

3.12.2019 M.Pokorná

Je středa odpoledne, 26.listopadu. Čas na úklid, shánění dárků a odpočinek. A nebo je čas přijmout pozvání paní vychovatelky Mirky Pokorné a přijít do IV. družiny ZŠ Lechova vyzkoušet si vlastní rukou přeměnit drátek ve výrobek?
Do družiny za svými dětmi přišlo několik maminek,babiček, ale i tatínek, aby si všichni užili změny všedního dne a naučili se pracovat s drátem. Setkání bylo věnováno výrobě drátěných vánočních svícnů.
Práce to není vůbec jednoduchá, zůstávají po ní velmi citlivé prsty, ale při pohledu na ty naše výtvory, musím paní vychovatelce poděkovat, že s obětavostí jí vlastní s námi strávila pozdní odpoledne a přiměla naše ruce, aby vytvořily něco originálního. Každý svícen byl úplně jiný, krásný. Až zapálíme svíčku, bude to nádherná dekorace.
Myslím, že všechny zúčastněné děti, maminky,babičky a tatínek se již teď, i přes ty bolavé prsty, těší na další odpolední posezení u drátů.
foto


Počítač nám pomáhá

26.11.2019 L.Káňová

Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 se konalo další setkání našich žáků 4.A se svými prarodiči v rámci projektu „Počítač nám pomáhá“. V první části jsme měli připravená stanoviště, na kterých si všichni mohli vyzkoušet některé novinky. Ozoboti – příprava různých tras a barevných kódů, podle kterých robot jezdí, ale také jednoduché programování v počítači. Na dalším stanovišti se plnily úkoly pomocí „Blue- botů“. Musel se správně naprogramovat, aby dojel dle zadané trasy do cíle. Na dalších stanovištích se plnily různé logické úlohy. Pak následovala přestávka a malé občerstvení - Děkujeme, naše milé paní kuchařky! Po přestávce následovala malá ukázka programování s Lego WeDo. Pak už se všichni přesunuli k počítačům a společně si vytvořili vánoční přání v programu Word. Každý účastník získá pamětní list, vytištěné přání i společnou fotografii.
Akce se konala za finanční podpory města.

Vytvořená přání 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 foto


Okresní přebor v plavání

26.11.2019 M.Pajmová

Výsledky (pdf 364MB)


Bobřík informatiky

25.11.2019 L.Kopřivová

Výsledky (pdf 236MB)


Úspěšná reprezentace plavců z Modré školy

25.11.2019 M.Pajmová I.Katrušáková

Ve čtvrtek 21. listopadu odjela početná výprava žáků z Lerchovky reprezentovat školu na okresní přebor v plavání. Závody uspořádala ZŠ Tolstého v klatovském bazénu. Naši plavci výborně reprezentovali školu a celkem získali 20 medailí. Žáci z 1. stupně vybojovali 2 zlaté ( A. Vaňková, J. Drábek), 2 stříbrné (K. Veselá, J. Blahout) a 1 bronzovou medaili (A. Štrobl). Jmenovaní závodníci se také umístili na druhém místě v závodě štafet. Plavci z 2. stupně zazářili a přivezli osm zlatých, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. Nejúspěšnějšími reprezentanty naší školy se stali F. Vinický a V. Suk, kteří vyhráli každý dva individuální závody na 50 metrů a byli členy vítězných štafet. Dalšími úspěšnými závodníky byli E. Pokorná (2 zlaté a 1 stříbrná medaile), O. Netal (2x zlato, 1x stříbro), A. Mašková (zlato, stříbro a bronz), J. Nový (zlatá a 2 bronzové medaile), M. Strejc (zlato a stříbro), A. Ondráčková a K. Netalová (zlaté medaile ze štafety). Všem závodníkům děkujeme za příkladnou reprezentaci naší Modré školy a blahopřejeme k dosaženým výsledkům.


Školní přebor v plavání

25.11.2019 M.Pajmová

Výsledky (pdf 427MB)


Školní florbalový turnaj

8.11.2019 J.Babka

Ve dnech 4. 11. a 6. 11. 2019 se uskutečnil školní florbalový turnaj 6. – 9. ročníků. Turnaje se zúčastnilo více než 70 chlapců. Starší kategorie (8/9 třída) hrála systémem „každý s každým“, zatímco mladší žáci (6/7 třída) nejdříve bojovali v základních skupinách a pak sehráli zápasy o konečné pořadí. U všech družstev byl znát týmový duch a snaha o co nejlepší umístění své třídy. Turnaj byl zakončen slavnostním vyhlášením výsledků. První tři družstva byla odměněna diplomem a sladkými cenami.
Výsledky:
Starší žáci: 1. místo 8. A, , 2. místo 9. B, 3. místo 9. C, 4. místo 8. C, 5. místo 8. B, 9. A nesložila tým
Mladší žáci: 1. místo 7. A, 2. místo 6. C, 3. místo 6. B, 4. místo 7. C, 5. místo 7. B, 6. místo 6. A,

Rej duchů

4.11.2019 M.Pokorná

Naše školní družina Pampeliška oslavila opět svátek všech duchů jako každý rok na školním dvoře dne 31.10 2019. Děti měly na sobě krásné strašidelné oblečení. Masky jsou rok od roku hezčí a strašidelnější. Tradiční barva je černá. Kostlivci se motali, čarodějnice poletovaly, duchové pouštěli hrůzu. Vychovatelky měly připravené duchařské hry a soutěže, jako bylo natáčení pavouků na nit, hod netopýrů do klobouku nebo přenášení pavouka na kosti. Celý rej končil ohněm, na kterém si zúčastnění mohli opéci buřta, jablko či chléb. Na akci nechyběli ani rodiče, kteří pomáhali při opékání. I když byla strašná zima, nálada byla perfektní a strašidla byla šťastná, že se vše zdařilo.
foto

Výstava dětských prací

25.10.2019 M.Pokorná

Školní družina ,,Pampeliška“ Vás zve na výstavu dětských prací, vyrobených během celého školního roku.
A kde práce můžete vidět?
Přijďte do výstavní síně na Městský úřad v Sušici, 4.11. - 28.11.2019
Plakát Výstava dětských prací


Projektový den Dva jazyky – jedna myšlenka

25.10.2019 Martina Svatková, Lenka Lišková

Ve čtvrtek 24.10.2019 jsme vyrazili na projektový den, který pro nás připravili naši kamarádi ze školy v německém Lindbergu.
Sešli jsme se na česko- německém hraničním nádraží Bayrisch Eisenstein. Zde jsme absolvovali dvojjazyčné vypravování o historii stavby nejvýše položené železnice z let 1872 – 1877 a o tom, jaké změny přinesla tato stavba do Bavorského lesa.
Po trošce vzdělávání jsme si na sluníčku pochutnali na výborné svačince a zahráli si několik společných her.
Poté jsme navštívili expozici netopýrů. Opravdovým zážitkem pak pro nás byla výroba domků pro netopýry. Ač se nám to zpočátku jevilo jako nemožné, každý z nás odcházel k autobusu s vlastnoručně vyrobenou dřevěnou netopýří budkou.
Při loučení jsme si slíbili, že se v příštím roce opět sejdeme a společně zažijeme další dobrodružství.
foto


Pekaři ze 4.B

21.10.2019 L.Keilová

Ve čtvrtek 17. října 2019 navštívili žáci 4. B pekařství Rendl. Během velmi poučné exkurze jsme si prošli celou výrobnu, kde jsme na vlastní oči viděli a dozvěděli se vše potřebné, např. jakou použít mouku, jak zadělat těsto, ale také jsme si prakticky vyzkoušeli vyvalovat chléb, nazdobit koláčky, uplést vánočku, vytvořit rohlík … Nejvíce nás ale zaujalo, jak se chléb sází do moderní pece. To byla vůně! Jako bonus jsme ochutnali slaďoučké kremrole a slané tyčinky. Teď už víme, že pekařina není žádná legrace, ale pořádná dřina.
Děkujeme všem zaměstnancům za nádherný zážitek, ochotu a trpělivost.


Německé divadelní představení v Klatovech

16.10.2019 J.Babka

V pondělí 14. 10. 2019 měla jazyková třída 6. A možnost účastnit se divadelního představení v němčině! Jednalo se o neobvyklou aktivní účast žáků – během děje byla do hry zapojena celá řada diváků, a to nejen v hledišti, ale i na jevišti. Takto pojaté edukativní představení připravila mnichovská skupina „Galli – Theater“ a díky spolupráci naší školy s Goethe institutem v Českých Budějovicích jsme měli možnost se tohoto projektu také účastnit. Věřím, že si žáci odnesli řadu zajímavých zážitků a snad i několik nových německých slovíček, neboť malá mořská víla („Die kleine Meerjungfrau“) byla jazykovou úrovní velmi náročná.

foto

Projektový den Dva jazyky – jedna myšlenka

16.10.2019 E.Ondrová

Dne 9. října proběhl na naší škole dvojjazyčný projektový den. Zúčastnili se ho žáci z kroužku německého jazyka ze 3.C a 6.C a českého jazyka z partnerské školy v Lindbergu. Vše se odehrávalo ve středisku volného času. Když naši hosté dorazili, srdečně jsme je přivítali, následovalo malé občerstvení. Pak jsme se rozdělili do tří česko-německých dílen: keramické, dramatické a taneční. Postupně jsme se vystřídali, všichni vyzkoušeli všechno a hlavně jsme se snažili mluvit německy. Po dílnách na nás čekal ve školní jídelně dobrý oběd. Protože nám počasí nepřálo, nemohli jsme po obědě jít na Andělíček pouštět draky. Vrátili jsme se zpět do střediska volného času a uspořádali jsme soutěž v létání vlaštovek. Každý si vyrobil a vyzdobil svoji vlastní. Na úplný závěr jsme všichni společně předvedli tanec na písničku Včelka Mája, který jsme dopoledne natrénovali.
A už přišel čas loučení. Ale uvidíme se brzy, už 24. října našim kamarádům návštěvu oplatíme. Ještě na závěr musíme pochválit děti ze 3.C, které se německy učí teprve chvíli a byly opravdu moc šikovné.
Eliška a Zuzka ze 6.C, ZŠ Sušice, Lerchova ul.

foto

Piráti na obzoru

30.9.2019 H.Pojarová Tesařová

Začátkem posledního zářijového týdne se nejmladší žáčci ze sušické Lerchovy školy nalodili na své pirátské škunery a s vlastnoručně zdobenými šátky na hlavách se vydali na dobrodružnou výpravu. V pondělí 23.9. přistály všechny 3 družinové škunery u břehu tajuplného ostrova ( zahrada manželů Šímových – moc děkujeme za zapůjčení !!) a piráti radostně vyskákali na souš. Postupovali ostrovem dle tajné mapy a cestou zdolávali jednu překážku za druhou. Na úplném konci ostrova jim bylo odměnou nalezení sladkého pokladu. Po spravedlivém rozdělení kořisti se všechny pirátské bandy se svými kapitánkami vydaly rozjásaně zpět k modré škole. Více fotografií z akcí školní družiny je možno najít ve fotogalerii naší základní školy.


Cykloturistický kurz

23.9.2019 J.Babka

Jako každý podzim uspořádala i letos „modrá škola“ výběrový cykloturistický kurz pro žáky sedmých a osmých ročníků. Od 17. do 19. září jsme byli ubytováni v Šimanově a okolní prudké kopce nás při cyklistice a turistice notně potrápily (viz. foto – vrchol Sedlo). Během tří dnů v přírodě si žáci vyzkoušeli řadu sportovních aktivit – kromě cyklistiky a turistiky i freesbee, fotbal nebo například letní biatlon. Věřím, že všech 26 našich žáků bude mít na kurz krásné vzpomínky a posadí se na svá kola dříve než za rok při dalším „cyklisťáku“.
Cykloturistický kurz Cykloturistický kurz

Přespolní běh

23.9.2019 M.Koutná

Ve čtvrtek, 19. 9. 2019 se v Nýrsku konal přespolní běh. Žáci z prvního i druhého stupně bojovali velmi statečně. Největší úspěchy zaznamenal Jan Vítek, který si doběhl pro bronz a Josef Hlaváček, který svojí kategorii zcela ovládl a vybojoval první místo, kdy předběhl vedoucího závodníka doslova v posledních metrech. Velké díky patří všem zúčastněným žákům i organizátorům celé akce.
Přespolní běh Přespolní běh Přespolní běh Přespolní běh Přespolní běh Přespolní běh


Seznamovací pobyty žáků šestých tříd

23.9.2019 D.Smolová

V první polovině září se uskutečnily tři dvoudenní seznamovací pobyty žáků šestých tříd. Tradičně se konaly v areálu Školy v přírodě v Mokrosukách. Ubytování probíhalo v chatkách, ve zděné budově byla k dispozici klubovna, dále třída vybavená sportovním zařízením a také kuchyně s jídelnou, ve které si žáci pochutnávali na skvělém jídle.
Velkým zážitkem je pro žáky samotná jízda do Mokrosuk, někteří jeli poprvé v životě vlakem. Po příjezdu a následném ubytování začala celá řada aktivit směřujících k lepšímu poznání žáků mezi sebou, ale i s novým třídním vyučujícím. V programu nechybělo ani sportovní vyžití, dále tvorba a sepsání pravidel chování a komunikace v třídním kolektivu a také výroba „ třídních triček“, ve kterých se druhý den pobytu žáci fotili.
Seznamovací pobyt Seznamovací pobyt Seznamovací pobyt

 

© WebDesign Mgr. Lenka Kopřivová Designed by Free CSS Templates