Akce školy


Školní rok 2021-2022

Kroužek Nj 5.C

29.6.2022 M.Svatková

Ve středu 22. 6. 2022 jsme se v rámci projektu SPOLEČNÝ JAZYK – SPOLEČNÁ BUDOUCNOST zúčastnili závěrečné exkurze do Nationalparkzentrum Lusen v Německu.
Setkali jsme se zde s ostatními účastníky projektu z německé i české strany a zažili mnoho krásných chvil. Vyzkoušeli jsme si v praxi naše jazykové znalosti.
Asi nejvíce se dětem líbila stezka v korunách stromů, která byla v nádherném letním počasí opravdu kouzelná.

Projekt Nj 5.C_výlet Lusen

Master Class

15.6.2022 A. Golová

Letošního ročníku soutěže v aerobiku konaného 27.5. se zúčastnilo celkem 541 žáků naší školy. Výsledky
Master Class


Modrý den

10.6.2022 L.Lišková

Jak jste si mohli všimnout, dne 1. 6. 2022 se v Sušici vyskytlo větší množství dětí v modrém oblečení. Jak je to možné? V Lerchovce se totiž konal Modrý den. A co to vlastně je?
Je to den, při kterém si naši žáci a zaměstnanci vzali na sebe modré oblečení, čímž podpořili naši modrou školu ZŠ Lerchova. Tato tradice se u nás koná již od roku 2008. Modrého dne se letos zúčastnilo celkem 670 lidí.
Všichni jsme si tento den užili, ať žije Lerchovka.
Eliáš a Tobiáš z 6.BZábavná chemie

P.Kavalová 6.6.2022

Poslední pokusničení v našem kroužku jsme si užili. Musíme se pochlubit fotografiemi, které jsme připravili podle jedné z nejstarších technik tzv. kyanotypií – modrotiskem.
foto
další fotografie


Zábava v knihovně se ŠD

H. Pojarová Tesařová 1.6.2022

Na každou návštěvu knihovny se naše děti moc těší, neboť je tam vždy čeká spousta zábavy a nenásilného poznávání. Tento čtvrtek 26.5. nás však čekalo i velké překvapení. Paní knihovnice Kamila Vrhelová si pro nás ve spolupráci s dětmi 5.třídy Dramatického kroužku z "Komendy" připravila hranou interaktivní pohádku O zlaté rybce. Naši družinoví prvňáčci se okamžitě zapojili do hraní a tak moc se jim to zalíbilo, že po odchodu starších kamarádů si troufli zahrát tuto pohádku ( s velkou asistencí paní knihovnice) i sami ! Pak si ještě popovídali o síle kamarádství a vzájemné slušnosti i tolerance, využili zázemí knihovny a prohlédli pár knížek a pak hurá zpět do Lerchovy školy. Moc děkuji za perfektní nápad a realizaci všem zúčastněným .
foto

ŠD V ZUŠ

H. Pojarová Tesařová 24.5.2022

Během minulého týdne všechna oddělení školní družiny navštívila místní ZUŠ v rámci Dnů otevřených dveří. Malí žáčci měli možnost nahlédnout do všech uměleckých oborů, která se na ZUŠ vyučují , vyzkoušet hru na různé nástroje, poslechnout si zpěv sborových dítek, nakouknout do tanečního i výtvarného oddělení, prohlédnout budovu školy i s jejími tajnými zákoutími a to vše s odborným výkladem paní ředitelky Naglmüllerové. Při odchodu ještě malé nahlédnutí do amfiteátru, kde právě dramatický kroužek trénoval žonglování. "Umělecká" odpoledne se všem moc líbila, děkujeme !
foto


Policisté se psem v družině

20.5.2022 H.Sulánová, M. Kuthanová

Ne, nejedná se o žádný nekalý čin, ale o zajímavou besedu. Ta se uskutečnila v pondělí 16. května za naší školou a zúčastnily se jí dvě oddělení naší družiny. Besedu nám zajistil policista z místního oddělení pan Marek Heberlein, otec jedné z našich žaček. Na pomoc si k sobě přizval své kolegy Václava Šmata a Huga Hrycišina. Jeho pozvání také přijal pracovník Celní správy Jižní Čechy pan Jiří Toman, který s sebou přivezl služebního psa plemene malinois neboli belgický ovčák.
Nejprve jsme měli možnost vidět na vlastní oči práci policejního psa v akci. Každý pes je cvičen na něco jiného, tento konkrétně umí vyhledávat drogy. A to nám také ukázal. Nejdříve odhalil sáček s drogou v autě, kam ji sami policisté předem ukryli. Potom ji našel u dospělého člověka v davu, kam byla opět nastražena policisty. A nakonec ji vyčichal, a opět neomylně, někde v terénu. Byla to nádherná podívaná, nikdo ani nedutal. Po odjezdu pana Tomana se svým čtyřnohým kolegou následovala beseda s místními policisty. Při ní došlo k ukázkám výbavy každého policisty i jejich vozidla. Skoro všechny tyto propriety si děti mohly bezpečně osahat a vyzkoušet. Nakonec došlo i na otázky, každý se mohl na cokoliv zeptat. A pánové trpělivě odpovídali na všechno, co děti zajímalo. A my jim za to všem moc děkujeme. Další pěkná akce je za námi a my již v hlavě rozvíjíme další nápady.
foto

FOTO

Společný jazyk - společná budoucnost

16.5.2022 M.Svatková

Online s Grundschule Runding
Ve čtvrtek 12.5.2022 jsme se již podruhé setkali s našimi německými kamarády z Grundschule Runding při online hodině. Byla to pro nás další nová zkušenost. Slyšeli jsme rodilé mluvčí, seznámili jsme se s novými slovíčky a pobavili se. Nyní se těšíme na náš červnový výlet do Bavorského lesa.

Slavnosti svobody s americkými vojáky

9.5.2022 M.Kulhánková

Děti ze školní družiny si na sušickém náměstí naplno užily Slavnosti svobody společně s americkými vojáky.
Foto

Hodina čar a kouzel

31.3.2022 P.Kavalová

Dne 23. března byly děti z MŠ Tylova a Smetanova pozvány na hodinu čar a kouzel do ZŠ Lerchova. Na hodinu přicházely s rozpaky, nevěděly, co je čeká, ale již od začátku byly překvapeny. Jejich nadšení bylo veliké. Nikdy totiž neviděly špejli, která nezhasne, kapesník, který hoří a neshoří, neviditelné tajné písmo, zubní pasty pro slony ale také oheň, který měnil barvy a nešel uhasit. Kouzla se suchým ledem a hořící pěna v rukách byly oceněny obrovským potleskem. Všechny čáry a kouzla předvedli žáci osmých a devátých tříd z kroužku Zábavná chemie.
foto

video1 video2 video3 video4 video5


Společný jazyk - společná budoucnost

15.12.2021 M.Svatková

video

Staráme se o své město

10.12.2021 A. Roubová

Projekt byl začleněn do celoškolního projektu Poznej a chraň a navazoval na projekty realizované v předešlých letech. Do realizace byli zapojeni žáci 1. - 5. tříd naší školy. V rámci projektu se žáci seznámili s trasami Sušické pavučiny (dle věku žáků). Žáci jsou zapojeni do projektu Recyklohraní. Spolupráce byla navázána s firmou Pošumavská odpadová, s.r.o. Žáci rozmístili krmítka pro ptáky, kam budou průběžně doplňovat krmení. Úklid v Luhu byl vzhledem k pandemické situaci odložen.
foto foto


Vánoční pokusničení

15.12.2021 P. Kavalová

Netradiční Vánoce v hodině chemie. Proč ne? Učení je stále spousta, tak se můžeme trochu pobavit! Spolužáci z 8. a 9. ročníků ukázali páťákům zábavné pokusy z chemie. Podívejte se, jak to probíhalo :)
foto foto foto

Turnaj v pIšQworkách

12.10.2021 R. Krulec

Ve čtvrtek 7. 10. 2021 se v naší škole konalo školní kolo turnaje v piškvorkách. Soutěže se zúčastnilo celkem 27 žáků druhého stupně, kteří byli rozděleni do čtyřčlenných týmů. Každý z hráčů vyzval na souboj protihráče rovnou dvakrát a z každé skupiny postoupili 2 nejúspěšnější do semifinále. V napínavém finále se utkali 4 hráči a byl to poutavý boj do posledních okamžiků. Zúčastnění vymýšleli různé strategie, jak získat pět křížků nebo koleček, a zároveň tak rozvíjeli logické myšlení a matematickou gramotnost.

1. místo: Tomáš Holeček (7. A)
2. místo: Adam Smilek (9. A)
3. místo: Vojtěch Havlina (7. C)

foto foto


Cyklistické kurzy – návrat k normálu?!

20.9.2021 J.Babka

Po dlouhém období, během kterého byla zakázána řada sportovních a školních aktivit, vyrazila naše škola na cyklistické kurzy. Výběr sedmých a osmých ročníků mohl vyjet na jednodenní kurz 10. 9., respektive 14. 9. Letos jsme vyrazili podél řeky Otavy na Rabí, kde jsme se posilnili na zpáteční cestu, a opět terénem jeli do Sušice. Počasí nám bylo nakloněno oba dva dny (nezmokli jsme). Mokří jsme přece jen trochu byli – odhalovali jsme tajemství horské cyklistiky a učili se na kole např. projíždět brod. Trasu dlouhou cca 25 km zvládli všichni, ačkoliv někteří žáci vědí, že na své kondici musejí ještě pracovat…

foto foto
foto


Chováme se bezpečně

17.9.2021 E.Ondrová

Pátek 10. 9. 2021 1. třídy Chováme se bezpečně – preventivní program s městskou policií
Chováme se bezpečně 1.A
Chováme se bezpečně 1.B
Chováme se bezpečně 1.C


Česko-německé příběhy našich sousedů

17.9.2021 A. Kočí

V loňském školním roce se naše škola úspěšně zapojila do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum. Úkolem našeho týmu ve složení: Martin Malát, Leoš Keila 8. A, Štěpán Kůs 9.A, Anežka Kočí 6.A-ilustrace, bylo vybrat si pamětníka, natočit jeho vzpomínky, pátrat v archivu a z nasbíraného materiálu vytvořit reportáž. Slavnostní prezentace natočených reportáží proběhla 14. 9. 2021. Podrobnější informace najdete na www.pribehynasichsousedu.cz
Přihlásili jsme se hlavně proto, že máme rádi historii a zajímá nás období druhé světové války. Ze stejného důvodu jsme si pro naši reportáž vybrali pana Václava Krippela, rodáka z Dobršína, který své dětství prožil právě v této době. Lákalo nás zjistit, jak tuto dobu prožíval, jaké jsou jeho vzpomínky, …něco, co se v učebnicích dějepisu nedočtete. Bylo zajímavé poslouchat jeho napínavé vyprávění o tom, jak se bál o svůj život, když na něj mířil Němec s pistolí, nebo to, jak navštěvoval americké vojáky ve vojenském táboře a to, jak prožíval odsun Němců z pohraničí. Myslím, že každý z nás si díky tomu dokázal utvořit takovou konkrétnější představu o tom, jak se tehdy žilo.

foto foto
Poslechněte si reportážke stažení (mp3 5MB)

Společný jazyk - společná budoucnost (kroužek německého jazyka ve 4.C)

4.5.2021 E.Ondrová

VÍCE
VÍCE
Školní rok 2020-2021

Tělocvik ONLINE - CHALLENGE

15.4.2021 M.Pajmová, M.Babka, M. Denk

Naši žáci 2. stupně se dnem 12. 4. 2021 zapojili do projektu Sportujeme se Spořkou. Po dobu následujících 15 dní postupně plní 15 sportovních úkolů a jejich splnění dokládají organizátorovi soutěže. Současně soutěží s ostatními zapojenými školami i mezi sebou jako jednotlivé třídy (skupiny) v rámci naší školy. Nejúspěšnější třídy (skupiny) z celého projektu mohou vyhrát zajímavé ceny.
Další informace


Projekt ODPÍSKEJ NUDU S McDonald’s Cupem (pro školáky od 5 do 15 let)

6.4.2021 M.Vrhelová

McDonald’s Cup je největší fotbalový turnaj pro žáky a žákyně 1. stupně základních škol v České republice. Naše Modrá škola se každý rok touhle dobou účastní okrskového kola, které se koná v Sušici, a pravidelně úspěšně postupuje do kola okresního v Mochtíně.
Ve školním roce 2020/2021 se bohužel turnaj v tradiční podobě neuskuteční. Nicméně podstata McDonald’s Cupu spočívá v celoročních sportovních aktivitách ve škole i v domácím prostředí, a tak vznikl on-line projekt Odpískej nudu s McDonald’s Cupem.
Všichni školáci od 5 do 15 let se mohou zapojit do soutěže McDonald’s Cup: Tréninková výzva. CELÝ TEXT

Vánoční pozdrav

15.12.2020 E.Ondrová

Vánoční pozdrav od dětí z 2.C

Zvětšit

Společný jazyk – společná budoucnost

29.9.2020 E.Ondrová

Žáci 4.C, kteří od 3. třídy navštěvují kroužek němčiny, se ve školním roce 2020 – 2021 se svojí paní učitelkou Martinou Svatkovou zapojili do nového projektu. Ta bude zároveň odbornou lektorkou kurzu.
logo
Školní rok 2019-2020

Domácí výuka

23.6.2020 Lenka Kopřivová

DOMÁCÍ VÝUKA


Projekt Abeceda peněz

14.6.2020 E.Ondrová

Finanční gramotnost v praxi si v tomto školním roce vyzkoušela třída 4.B s paní učitelkou Lenku Keilovou.
Video

Projekt "Hrdá škola" - školní oblečení - výběr kolekce

4.3.2020 Č.Kříž

Ve středu bude zahájeno hlasování o výběru kolekce školního oblečení.
Každý žák a zaměstnanec naší školy bude hlasovat nejlépe z domova (sledování IP adresy) pouze jednou. Vícenásobná hlasování ze stejné IP adresy nebo přístroje budou smazána.
Po odhlasování vítězného motivu pro naši školu bude vytvořen e-shop s jedním motivem ve třech různých barvách. O výběru barev rozhodnou žáci z II.st.
Žáci společně s rodiči a všichni zaměstnanci budou mít možnost si během 14 dní objednat svůj kousek (různé mikiny, 6 druhů triček, ..) ze školní kolekce.
Objednávka je dobrovolná, zboží si žák a zaměstnanec hradí sám. Budeme mít některé vzorky triček a mikin různých velikostí ve škole, aby si každý mohl vyzkoušet správnou velikost. Po 14 dnech bude eshop uzavřen a firma „SCHOOLS UNITED“ vše naráz vyrobí.
Ilustrační ukázka z jiné školy: ZDE


Hlasujte ZDE


Lyžařský výcvik 1. stupně

7.2.2019 V.Hušáková

13. ledna 2020 ráno vyrazilo 32 žáků 5. tříd na Kubovu Huť. Trochu jsme se obávali, že vzhledem k vývoji letošní zimy, budeme lyžovat na blátě. Naštěstí jsme se mýlili. Po příjezdu jsme se ubytovali v krásném hotelu Kristian a vyrazili jsme na zasněžený kopec. Necelá polovina z nás stála na lyžích poprvé, a tak si prošla základními kroky výuky na lyžích. Ostatní si svůj lyžařský styl zdokonalovali. Unavená těla jsme večer osvěžili v hotelovém bazénu. Z nelyžařů se velice rychle stali lyžaři, pyšní na to, co za pár dní dokázali. Ve čtvrtek jsme se po lyžování rozloučili s hotelem, sjezdovkou a vyjeli jsme k domovu. Na lyžáku se nám moc líbilo a těšíme se na příští rok.
Vyúčtování

foto


Vánoční pokusničení

20.12.2019 P.Kavalová

Dne 11. 12., jako každý rok, žáci 8. a 9. tříd předvedli pro páťáky zajímavé pokusy.
foto
Další fotografie

6. A na jazykové exkurzi

9.12.2019 J.Babka

V sobotu 30. 11. 2019 vyrazila část žáků z 6. A Základní školy Sušice Lerchova na jazykovou exkurzi v okolí „Bayerisch Eisenstein“. Žáci nejdříve zdokonalovali své znalosti němčiny a zároveň reálií příhraniční oblasti na německé i české straně hranice. Během turistické vycházky se dozvěděli zajímavé informace o obraně hranic v době železné opony. Po rychlém a vydatném občerstvení na Železné Rudě děti navštívily nové infocentrum včetně zajímavého muzea lyžování. Zdálo se, že si žáci den užili a posbírali řadu zajímavých a nových zážitků, ke kterým patřila např. i první cesta rychlíkem v životě…
foto

Počítač nám pomáhá

26.11.2019 L.Káňová

Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 se konalo další setkání našich žáků 4.A se svými prarodiči v rámci projektu „Počítač nám pomáhá“. V první části jsme měli připravená stanoviště, na kterých si všichni mohli vyzkoušet některé novinky. Ozoboti – příprava různých tras a barevných kódů, podle kterých robot jezdí, ale také jednoduché programování v počítači. Na dalším stanovišti se plnily úkoly pomocí „Blue- botů“. Musel se správně naprogramovat, aby dojel dle zadané trasy do cíle. Na dalších stanovištích se plnily různé logické úlohy. Pak následovala přestávka a malé občerstvení - Děkujeme, naše milé paní kuchařky! Po přestávce následovala malá ukázka programování s Lego WeDo. Pak už se všichni přesunuli k počítačům a společně si vytvořili vánoční přání v programu Word. Každý účastník získá pamětní list, vytištěné přání i společnou fotografii.
Akce se konala za finanční podpory města.

Vytvořená přání 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 foto


Projektový den Dva jazyky – jedna myšlenka

25.10.2019 Martina Svatková, Lenka Lišková

Ve čtvrtek 24.10.2019 jsme vyrazili na projektový den, který pro nás připravili naši kamarádi ze školy v německém Lindbergu.
Sešli jsme se na česko- německém hraničním nádraží Bayrisch Eisenstein. Zde jsme absolvovali dvojjazyčné vypravování o historii stavby nejvýše položené železnice z let 1872 – 1877 a o tom, jaké změny přinesla tato stavba do Bavorského lesa.
Po trošce vzdělávání jsme si na sluníčku pochutnali na výborné svačince a zahráli si několik společných her.
Poté jsme navštívili expozici netopýrů. Opravdovým zážitkem pak pro nás byla výroba domků pro netopýry. Ač se nám to zpočátku jevilo jako nemožné, každý z nás odcházel k autobusu s vlastnoručně vyrobenou dřevěnou netopýří budkou.
Při loučení jsme si slíbili, že se v příštím roce opět sejdeme a společně zažijeme další dobrodružství.
foto


Pekaři ze 4.B

21.10.2019 L.Keilová

Ve čtvrtek 17. října 2019 navštívili žáci 4. B pekařství Rendl. Během velmi poučné exkurze jsme si prošli celou výrobnu, kde jsme na vlastní oči viděli a dozvěděli se vše potřebné, např. jakou použít mouku, jak zadělat těsto, ale také jsme si prakticky vyzkoušeli vyvalovat chléb, nazdobit koláčky, uplést vánočku, vytvořit rohlík … Nejvíce nás ale zaujalo, jak se chléb sází do moderní pece. To byla vůně! Jako bonus jsme ochutnali slaďoučké kremrole a slané tyčinky. Teď už víme, že pekařina není žádná legrace, ale pořádná dřina.
Děkujeme všem zaměstnancům za nádherný zážitek, ochotu a trpělivost.


Německé divadelní představení v Klatovech

16.10.2019 J.Babka

V pondělí 14. 10. 2019 měla jazyková třída 6. A možnost účastnit se divadelního představení v němčině! Jednalo se o neobvyklou aktivní účast žáků – během děje byla do hry zapojena celá řada diváků, a to nejen v hledišti, ale i na jevišti. Takto pojaté edukativní představení připravila mnichovská skupina „Galli – Theater“ a díky spolupráci naší školy s Goethe institutem v Českých Budějovicích jsme měli možnost se tohoto projektu také účastnit. Věřím, že si žáci odnesli řadu zajímavých zážitků a snad i několik nových německých slovíček, neboť malá mořská víla („Die kleine Meerjungfrau“) byla jazykovou úrovní velmi náročná.

foto

Projektový den Dva jazyky – jedna myšlenka

16.10.2019 E.Ondrová

Dne 9. října proběhl na naší škole dvojjazyčný projektový den. Zúčastnili se ho žáci z kroužku německého jazyka ze 3.C a 6.C a českého jazyka z partnerské školy v Lindbergu. Vše se odehrávalo ve středisku volného času. Když naši hosté dorazili, srdečně jsme je přivítali, následovalo malé občerstvení. Pak jsme se rozdělili do tří česko-německých dílen: keramické, dramatické a taneční. Postupně jsme se vystřídali, všichni vyzkoušeli všechno a hlavně jsme se snažili mluvit německy. Po dílnách na nás čekal ve školní jídelně dobrý oběd. Protože nám počasí nepřálo, nemohli jsme po obědě jít na Andělíček pouštět draky. Vrátili jsme se zpět do střediska volného času a uspořádali jsme soutěž v létání vlaštovek. Každý si vyrobil a vyzdobil svoji vlastní. Na úplný závěr jsme všichni společně předvedli tanec na písničku Včelka Mája, který jsme dopoledne natrénovali.
A už přišel čas loučení. Ale uvidíme se brzy, už 24. října našim kamarádům návštěvu oplatíme. Ještě na závěr musíme pochválit děti ze 3.C, které se německy učí teprve chvíli a byly opravdu moc šikovné.
Eliška a Zuzka ze 6.C, ZŠ Sušice, Lerchova ul.

foto

Cykloturistický kurz

23.9.2019 J.Babka

Jako každý podzim uspořádala i letos „modrá škola“ výběrový cykloturistický kurz pro žáky sedmých a osmých ročníků. Od 17. do 19. září jsme byli ubytováni v Šimanově a okolní prudké kopce nás při cyklistice a turistice notně potrápily (viz. foto – vrchol Sedlo). Během tří dnů v přírodě si žáci vyzkoušeli řadu sportovních aktivit – kromě cyklistiky a turistiky i freesbee, fotbal nebo například letní biatlon. Věřím, že všech 26 našich žáků bude mít na kurz krásné vzpomínky a posadí se na svá kola dříve než za rok při dalším „cyklisťáku“.
Cykloturistický kurz Cykloturistický kurz

Seznamovací pobyty žáků šestých tříd

23.9.2019 D.Smolová

V první polovině září se uskutečnily tři dvoudenní seznamovací pobyty žáků šestých tříd. Tradičně se konaly v areálu Školy v přírodě v Mokrosukách. Ubytování probíhalo v chatkách, ve zděné budově byla k dispozici klubovna, dále třída vybavená sportovním zařízením a také kuchyně s jídelnou, ve které si žáci pochutnávali na skvělém jídle.
Velkým zážitkem je pro žáky samotná jízda do Mokrosuk, někteří jeli poprvé v životě vlakem. Po příjezdu a následném ubytování začala celá řada aktivit směřujících k lepšímu poznání žáků mezi sebou, ale i s novým třídním vyučujícím. V programu nechybělo ani sportovní vyžití, dále tvorba a sepsání pravidel chování a komunikace v třídním kolektivu a také výroba „ třídních triček“, ve kterých se druhý den pobytu žáci fotili.
Seznamovací pobyt Seznamovací pobyt Seznamovací pobyt

 

© WebDesign Mgr. Lenka Kopřivová. Designed by Free CSS Templates